Korona vīruss – pārmaiņu laiks

Ir 2020.gada marta beigas, un pasaule mazliet ir apstājusies. Lielākā daļa mūsu planētas iedzīvotāju atkarībā no konkrētās valsts lēmumiem šajā korona vīrusa pārņemtajā laikā lielākā vai mazākā mērā sociāli distancējas jeb vienkāršiem vārdiem sakot – sēž mājās.

IMG_2020-03-28

Tikai pirms divām nedēļām mēs vēl domājām – lidot uz Austriju slēpošanas brīvdienās vai tomēr nē. Tik strauji viss mainījās. Vienu dienu mēs nolēmām – ak, nekas, brauksim – nopirkām bērniem termoveļu, nākamajā jau domājām, kā noorganizēt avio biļešu maiņu uz decembri, un trešajā vairs nelaidām bērnus uz skolu. Vienu dienu es samaksāju naudu savas dzimšanas dienas ballītes plāniem, nākamajā jau sāku šaubīties, un trešajā jau valsts uzlika publisku aizliegumu jebkādiem sabiedriskiem pasākumiem. Es tik sen nebiju lasījusi ziņas. Es nekad nebiju saņēmusi īsziņu no valsts.

Šis ir kaut kas jauns mums visiem – bērniem, kuri nesaprot, kāpēc nedrīkst spēlēties pagalmā ar draugiem, un pieaugušajiem, kuri Latvijā vēl tomēr bieži šo uzskata par bullshitu. Aizslēgtās robežas ir kaut kas biedējoši pazīstams veciem cilvēkiem, savukārt aizslēgtās skolas un lejup slīdošā ekonomika rada mūsos eksistenciāli parastas bailes par to, kā mēs dzīvosim un ko mēs ēdīsim. Šis ir kaut kas jauns ģimenēm ar bērniem, kuri ikdienā lielāko dienas daļu bijuši skolās un bērnudārzos, un tagad tā pēkšņi viņi visi cirkulē apkārt pa dzīvojamo telpu. Šis ir kaut kas jauns mammās un tētiem, kas sevī iepazīst kaunu par to, ka pašu bērni šķiet par daudz. Šis ir kaut kas jauns vecmāmiņām un vectētiņiem, kuri šobrīd tiek izolēti no iespējas paspēlēties ar saviem mazbērniem. Šis ir kaut kas jauns kaimiņu attiecībās, kur tu vēro ikkatru ar aizdomīgu aci un smaidi, bet tikai no divu metru attāluma. Šis ir kaut kas jauns mums visiem.

Un mēs saņemamies un sēžam mājās un gaidām, kad tā lielā ļaunā slimība beigsies, lai atkal varētu darīt visu, kā ierasts. Un tieši par to es gribu runāt. Ka nekad nekas vairs nebūs, kā ierasts.

Kad mēs visi sapratīsim, ka šis ir laiks, kad Zemeslodei ieelpot. Kad mēs visi sapratīsim, ka šis ir laiks mums visiem apstāties savos skrējienos visu paspēt, visur būt un visu pieredzēt. Kad mēs visi pārstāsim izlikties, ka šis ir mirklis vājuma, pēc kura celties un turpināt skriet savu dzīvi. Tikai tad šis viss beigsies. Tad mēs iegūsim atspēriena punktu, lai saņemtu drosmi lēkt. Lai spētu mainīt. Lai spētu saprast robežas starp savtīgumu un svarīgumu.

Jo nekad vairs nekas nebūs, kā ierasts.

Mēs jau tagad iznesam datoru pagalmā un strādājam attālināti un svaigā gaisā. Mēs jau tagad mazāk izmantojam nezināmas izcelsmes ēdnīcu un kulināriju gatavojumus un daudz vairāk sākam uzticēties ģimenes zupas katlam. Mēs jau tagad saņemam uzdevumus no skolas telefonā un mācāmies zināšanas apgūt pašrocīgi. Mēs jau tagad skaudri apzināmies, kas ir tās lietas, kuras mums ārkārtīgi trūkst, un bez kā mēs mierīgi varam iztikt. Lielveikalu gājieni tiek ierobežoti, tā vietā strauji aug cilvēku izkustēšanās dažādos dabas objektos. Mēs viegli iztiekam bez liekām jaunām štātēm un saviesīgiem pasākumiem puspazīstamu cilvēku vidū, kur bezjēdzīgs uzsvars tiek likts uz small talk un kanapē maizītēm. Mēs arvien vairāk atgriežamies pie sevis. Daudz dziļākos slāņos iepazīstam līdzcilvēkus un sākam dzirdēt arī savas domas, sākam izvērtēt savu vērtību sarakstus.

Tieši tāpēc nekas vairs nebūs kā iepriekš. Jo šis ir laiks, kad mainās ne tikai pasaule. Arī mēs maināmies. Mūsu uzskati. Mūsu intereses. Kamēr zemeslode priecīgi griežas mazliet lēnāk, mēs “sēžam mājās” un attīstāmies ar paātrinājumu. Zinātne attīstās. Medicīnas sistēmas sakārtojas. Skolas sāk veidot savstarpēji atbalstošu mācību sistēmu. Ģimenes satuvinās. Un tieši tā es ieteiktu šo uztvert. Nevis – kad šis beigsies. Bet – ko mēs vēl varam iemācīties.

Fotogrāfijā izmantots Pete Linforth attēls no Pixabay

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s