Katrs sīkums ir būtisks. It īpaši svētkos.

Vai jūs zināt, ka Ziemassvētku laikā tiek radīti par 30% vairāk atkritumu nekā parasti? Latvijas Zaļais punkts jau 2018.gadā izveidoja brošūru ar ieteikumiem (novelc šeit), kā Ziemassvētkus padarīt “zaļākus” – kā aizņemties traukus no kaimiņiem un draugiem, ja tie nepieciešami tikai vienam mielastam, kā doties uz veikalu ar sarakstu, lai nenopirktu pārāk daudz, kā saiņot dāvanas, izvēloties papīru un izmantot iesaiņojumus atkārtoti un daudz citu padomu.

Pēdējā laikā vairs neliekas jocīgi piepildīt ūdens pudeli mājās vai uzpildes vietās pa ceļam, gandrīz katram kafijas dzērājam ir sava termokrūze, un lielveikalos bieži satiekam cilvēkus, kas neliek katru augli atsevišķā maisiņā un pie kases visu sakrāmē auduma somās. Cilvēki domā. Un es no sirds esmu priecīga, ka tā. Ka mēs neesam vienaldzīgi. Ka mēs sākam apjaust, ka vide mums nepienākas tāpat vien. Ka mums tā jāsaudzē, ja vēlamies šeit turpināties. Tomēr svētki ir svētki. Un tādos komercializētos laikos cilvēciski gribas vislielāko dāvanu nopirkt un visskaistāk sasaiņot, un gribas arī visbagātīgāko svētku galdu sašmorēt. Un veikalu skatlogos populārākais vārds ir ATLAIDES, ATLAIDES, ATLAIDES.

Un uz “atlaidēm” mēs iekrītam. Un, ja tu neiekrīti, tad atbildi sev godīgi uz jautājumu, cik bieži tu piedalies konkursos, kur bez maksas (tikai share šo ierakstu un seko man) vari vinnēt kādu balvu?  – Ha hā! Es taču teicu, ka iekrīti, vai ne? 🙂 Un kad uz atlaidēm tiek pārdota šokolādīte, kāds skaists eglītes rotājums, šķīvis ar ziemīgu zīmējumu vai virtuves dvielis, tad veikals tev pasaka priekšā – gan jau noderēs – ņem, kamēr ir tik lēti.

Un tieši tāpēc Ziemassvētku laikā katrs sīkums ir būtisks. Katrs nieciņš, ko uzdāvināt draudzenei, katrs sūdiņš, ko ielikt bērnam Adventes kalendārītī, katrs spontānais pirkums “šis mammai varētu patikt” vai “šo es nekad neesmu pagaršojis”. Vispirms atbildēt uz jautājumu – vai tiešām tas ir vajadzīgs? Divreiz.

Es šogad piparkūku cepšanas maratonam esmu sagatavojusies, pateicoties manai foršajai kaimiņienei, kas izplata img_2019-11-30_2.jpgTupperware (www.tupperware-riga.lv) (un diez vai ir kāds, kas nezina, cik rūpīgi šī kompānija attiecas pret izstrādājumu materiāliem). Kad ieraudzīju, ka viņu produkcijā ir silikona paliktnis ar maliņām, es nodomāju – bāc! – kāpēc es līdz šim par tādu nebiju pat iedomājusies! Es mājās cepeškrāsni izmantoju gandrīz katru dienu un, pat katrai reizei neņemot jaunu papīru, veikalos nopērkamie ruļļi man jāiegādājas regulāri. Es jau pamēģināju izcept gan dārzeņus ar zivi, gan rudenim piestāvošos kastaņus, gan auzu pārslu cepumus ar piparkūku garšvielām, tā teikt, Ziemassvētkus gaidot. Ziniet, kas ir? – Es patiešām esmu sajūsmā. Smaržas nepaliek, kopt viegli. Un maliņas neļauj dārzeņu “suliņai” notecēt uz pannas. Cik sapratu, akcijas cena 19.90 EUR tikai līdz 1.decembrim – vēl var mēģināt paspēt. Un skaidrs, ja nesagriezīsi šo ar nazi, tas kalpos gadiem. Un vide to novērtēs.

Pirmo adventi gaidot, es novēlu jums neiekrist uz atlaidēm. Es novēlu jums uzzināt, ko cilvēki vēlas saņemt Ziemassvētkos un to uzdāvināt. Es novēlu jums saņemt pašgatavotus našķīšus stikla burciņās, kas pilni siltas sirds mīlestības. Es novēlu jums zem eglītes atrast piedzīvojumus, kopābūšanu un mīļumu. Rast ticību un mieru. Un nepakļauties krāsainiem plastikātiem saiņotu rotaļlietu spožumam. Ja jūs tā apstāsieties un padomāsiet, jūs taču paši to zināt – visas tās mantas ir nevērtīgas. Pret vienu sirsnīgu kopābūšanu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s