Vecāku maģija /Hedviga Montgomerija/

IMG_2019-10-12

Reizi pa reizei, lasot šādas grāmatas, man ir līdzīga sajūta kā ar pavārgrāmatām – vai tiešām iespējams uztaisīt ideālu ēdienu pēc receptes, ja nepaļaujies uz savu sajūtu? Nē. Es domāju, ka nē. Un tāpat ar visām šīm padomu grāmatām bērnu audzināšanā. Katrs, kurš strādā psihoterapijā, noteikti ir atkodis kādu super padomu, kam sekojot, jūs kļūsiet par ideāliem vecākiem. Bet tas tāpat kā ar kurkumu. Vai sāli parasto. Nu, nevar visur to likt klāt un teikt, ka ēdiens ir izcils. Mums ir dažādi bērni, dažādas dzīves pieredzes, mēs nākam no dažādām ģimenēm, un katra situācija, kurā mēs atradīsim problēmu, notiks pirmo reizi mūžā. Tieši tāpēc pirmo reizi mūžā, ka tieši ar tevi un tieši ar taviem bērniem. Un tieši pēc tā visa, ko jūs kopā un atsevišķi jau esat piedzīvojuši.

Bet, protams, tāpat mums gribas izlasīt visas šīs grāmatas. Un paņemt no tās kaut vienu lietu. Pamēģināt iedzīvināt. Piedomāt pie tās. Un varbūt, varbūt mums izdosies vēl par kripatiņu labākiem vecākiem kļūt. Mācīties visu mūžu, tā teikt.

Tas, kas mani šajā grāmatā uzrunāja visvairāk, ka tā nekoncentrējas tikai uz bērnu. Man patika, ka H. Montgomerija iezīmē, ka jūsu pieaugušā dzīve nebeidzas, kad ienāk bērni. Man patīk, ka viņa nereklamē VISU BĒRNAM, bet, tieši otrādi, autore atkal un atkal aicina vecākus padomāt par sevi. Pucēt pāra attiecības. Radīt mīlestības pilnu vidi. Strīdēties un salabt. Ļaut piedzīvot emocijas. Gan sev, gan bērniem. Ļaut visiem justies droši mājās.

Īpaša nodaļa tiek veltīta arī sociāliem medijiem. Pavisam vienkāršā valodā autore norāda, cik vientuļi mēs esam šai laikmetā. Cik ļoti mēs dzenamies pēc sirsniņām Feisbukā un Instagramā, lai tiktu ievēroti un novērtēti. Un tai pat laikā aizmirstam, ka mums blakus ir bērns, kurš, tāpat kā mēs, vēlas tikt ievērots. “Vēloties, lai mūs ierauga un pozitīvi novērtē cilvēki internetā, mēs novēršam uzmanību no tā, kas notiek tepat līdzās – te, kur patiešām esam vajadzīgi.”

Katras nodaļas beigās autore piedāvā dažādus runāšanas veidus, spēles, emociju attīstības dažādos bērnu vecuma posmos, kas ļauj precīzāk izprast, kas notiek katra bērna galvā. Tāpat pēdējā nodaļa veltīta īpaši pieaugušajiem – Strādā ar sevi! Ar praktiskiem ieteikumiem psiholoģe norāda, kā sadziedēt pagātnē piedzīvotās rētas, lai neatkārtotu tās audzinot savus bērnus.

Grāmata “Vecāku maģija” ir pirmais izdevums piecu grāmatu sērijā, kas ierāda piedzīvot tuvas attiecības ar bērnu visas dzīves garumā. Un es jau varu sūdzēties, ka precīzu norādījumu, ko darīt, lai visi mēs būtu laimīgi, grāmatās neatrast, bet nu, protams, ka izlasīšu šīs autores arī turpmākos izdevumus. Un, ja nu. Tā teikt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s