Ko izlasīt grūtniecības laikā

IMG_2019-05-11

Šī man ir ceturtā grūtniecība, un es sen vairs nelasu tos ierakstus, kas katru nedēļu notiek ar mani kā topošo māmiņu un kas ar bērniņu. Pirmajā reizē tas šķita interesanti, kurā brīdī bēbītis vēderā ir vīnogas lielumā un kad jau sasniedzis melones izmērus. Bet ar katru nākamo reizi grūtniecība ir daudz vairāk par emocijām, par stresu, par vieglām dzemdībām, par sirssaitīti ar bērniņu jau puncī esot. Un tāpēc šodienas acīm man daudz svarīgāk par to, cik bieži mazgāt bērniņu, un cik pareizi ir viņu ģērbt, šķiet, cik ļoti es kā sieviete esmu gatava kļūt par māti tik ļoti, ļoti neaizsargātam bēbītim. Cik ļoti es spēju parūpēties ne tikai par mazuli, bet arī par sevi, lai emocionāli būtu stiprāka, lai fiziski būtu izturīgāka.

Dažas no šīm grāmatām esmu jau lasījusi iepriekš, vienkārši pārlasīju, lai noskaņotos, lai atgādinātu sev aizmirstās, bet noderīgās zinības, dažas lasu pirmo reizi. Un gribu te ielikt tās, kuras, manuprāt, ir vērts izlasīt.

 1. Gaidības un radības ar prieku. Linda Rozenbaha
  Savā laikā šī grāmata latviešu sieviešu vidē nāca kā brīnumains atklājums – beidzot par dzemdībām runāja tādas lietas, ko nemāca nevienos kursos un nevar izlasīt nevienā bukletā – reālus dzemdību stāstus – ne tikai sāpju un šausmu, un padošanās pilnus, bet arī uzvaras pilnus. Jo vairāk mēs izlasām citu pieredzi, jo vairāk varam būt gatavas savējai. Šī grāmata katrai sievietei ļaus noticēt sev, sadzirdēt savu sirdsbalsi, rast saiti ar savu bērniņu, būt atbildīgai par sevi. No otras puses, šī grāmata arī rod sajūtu, ka ideālas dzemdības iespējams piedzīvot tikai mājās, un iemāca kareivīgi sagatavoties jautāt, uzzināt un atteikties no medicīnas personāla piedāvātajām manipulācijām, ja kaut kas neierakstās vidējos rādītājos vai plānā. Jo diemžēl, bet fakts – šis ir brīdis, kad mums, dzemdētājām, ir jāizvēlas starp dabīgi piedzīvotām radībām savā dzīves vietā vai visdrīzāk inducētām, ja priekšroku dodam dzemdību iestādei ar atbilstošu tehniku, aparatūrām un iespējām situācijās “ja nu kas”.
 2. Dziedinošas dzemdības. Linda Rozenbaha
  Šī ir veidota kā turpinājums pirmajai grāmatai, tomēr mani mazāk uzrunāja pirmā daļa, kurā plaši stāstīti ar ķeizargriezieniem saistīti stāsti un kā dzemdēt dabiskā ceļā, ja viens vai vairāki piedzīvoti. Atkal iespējams pārlasīt dažādus dzemdību stāstus, kuros dažādas sievietes svin uzvaru pār sevi gan pirmajās dzemdībās, gan arī savas nepiepildītās dzemdību izjūtas pārdzīvojušas un dziedinājušās vēlāk, sagaidot otro vai trešo bērniņu.
 3. Vieglu dzemdību metode. Dr. Govri Motha, Kārena Svona Maklauda
  No vienas puses Govri metode ir ļoti strikta – jāvingro, jāēd bez pārmērībām, jārūpējas par sevi ar masāžām, relaksāciju un vizualizāciju, kas ir katastrofāli tipiskai grūtniecei, kad atteikties no kūciņas ir teju divreiz grūtāk kā ikdienā un daudz lielāka ir kāre paslinkot un sev atļaut kaut ko vairāk. No otras puses, ieteikumi ir saprātīgi, izskaidroti un viegli implementējami ikdienā. Šī grāmata sagatavo sievieti garīgi, emocionāli un fiziski, izskaidro “aizliegto” pārtikas grupu ietekmi uz grūtniecību, dzemdībām un bērnu, ierāda ļoti labus kontrakciju pārlaišanas vingrojumus (man tiešām ļoti palīdzēja!), elpošanu. Tiek doti arī dažādi ieteikumi pa trimestriem, kā labāk sevi sagatavot vieglām dzemdībām. Viegli lasās, un tiešām šķiet ļoti noderīgi.
 4. Pirmās attiecības cilvēka dzīvē. Vita Kalniņa
  Šo grāmatu Ģimenes psiholoģijas centra “Līna” dibinātāja izdevusi pavisam nesen – tikai 2018.gadā, un tajā pievēršas gan emocionāliem aspektiem no grūtniecības pirmās dienas, ieskicē praktisku sagatavošanos pēcdzemdību laikam, kā arī akcentē kā izcili svarīgu mammas psiholoģisko veselību, un kā vislabāk sagatavoties tam, ko ikdienā ienesīs bērniņa dzimšana.
  Sīkāk manas pārdomas par šo grāmatu var izlasīt šeit: Pirmās attiecības cilvēka dzīvē
 5. Piedzimt bez vardarbības. Frederiks Leboijē
  Šī emocionālā grāmata, reiz izraisījusi pat protestus un nopēlumu, kļūst arvien aktuālāka mūsdienās, kad pasaule pārmainās, un mēs sākam pieņemt, ka dzemdības ir ne tikai sāpju pilna diena sievietei, kurai jāpiedzemdē bērns, bet ka arī bērniņam viņa dzimšanas dienā jābūt gana drosmīgam un gana stipram un jāpiedzīvo biedējošs ceļojums no drošas vides mīļās māmiņas dzemdē pa tumšiem sāpjpilniem ceļiem nokļūstot biedējoši gaišā, skaļā un baisā pasaulē.
 6. Bendes meitiņa un viņas tēvs. Viesturs Rudzītis
  Varbūt šī gluži nav tendēta uz grūtniecēm kā mērķauditoriju, tomēr, šo lasot, ļoti rodas izpratne, kas emocionāli notiek sievietē, vīrietī un bērnā, viņam dzimstot un viņam augot. Kā sabalansēt attiecības ģimenē. Kā saprast bērna dažādos dzīves zaudējumus un ieguvumus, kā iejusties vīra un sievas ādā, lai izprastu rīcības un sekas. Un var būt, ka sieviete pirmā bērna gaidībās nav gatava šo “sagremot”, tomēr es ļoti ieteiktu vismaz pamēģināt.
  Sīkāka recenzija šeit: Bendes meitiņa un viņas tēvs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s