Svešie jeb miļeņkij ti moi /Jana Egle/

IMG_2019-05-02

“Katra izvēle sakustina iepriekš nezināmu, mums, cilvēkiem, neparedzamu notikumu ķēdi, un jebkurš pagrieziens, jebkuras krustceles, kurās cilvēks izvēlas to vai citu ceļu, rada atšķirīgus notikumus, citus scenārijus, veido citu likteni.” Un ne tikai tev vienam. Visiem taviem tuvākajiem.

Tā skaudri sākas šis stāstu krājums. Margarita dodas pēc meitas uz bērnudārzu pēc meitas, bet Keriju jau aizvedusi vecmāmiņa. Tikai, cik Margaritai zināms, nekādas vecmāmiņas nav. Un tad Margaritu nolaupa. Un tad palaiž vaļā, jo neesot īstā. Un tad stāsts beidzas. It kā bez atrisinājuma. Un sākas kāds cits. Par ielu muzikantu. Un tad par kādas jaunas sievietes dzīves pagriezienu pēc tam, kad vīrs iet bojā negadījumā. Un tad pēkšņi, piedodiet, es nospoilošu, ceturtajā “stāstā” (un es speciāli lieku šo pēdiņās), daži dzīves pavedieni savijas kopā. Oppā!

Reāli un skaudri raksta Jana Egle. Par ikdienišķām situācijām. Par to, kā veidojas cilvēku dzīves. Kā katra raksturu, īpašības un rīcības motīvus iespaido viņa pagātnē piedzīvotais. Un ne tikai viņa pagātnē, arī viņu vecāku un vecvecāku dzīvēs. Par to ir šis darbs – par svešajiem, kas visi ir tuvām saitēm saistīti.

“Visi cilvēki, kuri kaut reizi ir saskārušies, paliek saistīti. Uz mūžu. Pieskārušies ar miesu, ar vārdiem, ar skatienu – vienalga, kā, bet, ja ir pieskārušies otram, tad saite nezūd nekad. (…) Dažās ir gan asinsrite, gan nervi, tās var sajust ik dienas, no tām mēs barojamies, un tās sāp, citas tik senas, ka jau izžuvušas, izkaltušas, izstiepušās tievas kā mats, bet vaļā nelaiž.”

Man ļoti patika. Tā dziļi, dziļi. Tāpēc, ka nepārspīlēti vienkārši. Kāds kādu pamet. Kāds nomirst. Kāds piedzimst negribēts. Kādam bērnu atņem. Kāds tiek atņemts vecākiem. Uz kādu naidu turi galīgi ne personisku iemeslu dēļ. Pagātnes dēļ. Kādu nemīli vairs. Kāds  no izsūtīšanas izbēdzis. Kāds sajuties vainīgs vecāku nelaimē. Kāds aizbēdzis. Bet tā saikne jau paliek. Ar varu atraut gribēta. Ar rūgtumu palikusi.

Vai šādiem stāstiem ir beigas? Es nezinu. Janai Eglei šis kopējais stāsts nebeidzas. Bet dzīvē jau droši vien arī tā. Grūti salauzt to pagātnes rēgu, lai varētu atrast mirkli, kad pateikt – stop! šeit ir beigas!

Izlasiet!
Struktūras, valodas, dziļuma dēļ.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s