Sieviete un vīrietis, un “tikai draugi”

Mūsu ģimenē šis apgalvojums “sieviete un vīrietis ir tikai draugi” vienmēr dos iemeslu kārtīgi izrunāties, tā kā mans un mana vīra viedoklis atšķiras.

img_2019-01-29

Pasērfojot Youtube kanālā un dažādos blogu ierakstos, pamazām rodas nojausma kāpēc. Vairākās ekspresaptaujās, apvaicājot cilvēkus uz ielas, rezultāti ir līdzīgi – apmēram 90% sieviešu saka – protams, ka vīrietis var būt tikai draugs, savukārt, vīrieši pārsvarā atbild, ka tas nav iespējams. Tiesa gan lielākā daļa no meitenēm, kuras tic, ka vīrieši var viņām būt tikai draugi, arī atbild apstiprinoši, ka ar kādu no saviem tikai draugiem ir salaidusi. Un visi (!!!) tie 10% vīriešu, kuri arī pieļauj vienkāršu draudzību ar sievieti, apstiprina, ka viņai jābūt pievilcīgai.

Bet vai tas nozīmē, ka tāpēc pretējie dzimumi nevar būt draugi? Vai tas, ka man ar kādu vīrieti ir abpusējas vai pat vienpusējas simpātijas, vai tas uzreiz ir “riska punkts”? Vai tas nozīmē, ka tūlīt ir pamats mūsu draudzību nosaukt par attiecībām? Un ja kāds no jums ir aizņemts, un abiem tas ir zināms un saprotams, vai tāpēc jums nedrīkst būt intereses, kam veltīt kopīgu laiku sarunājoties vai darbojoties attiecīgajā sfērā? Un ja jūs abi esat brīvi un forši, un sākat savas attiecības no draudzības, tikai vēlāk pārejot uz seksuālu interesi – vēl jo labāk.

Es pati vispār neesmu īsti “meiteņu” cilvēks. Manas draudzenes ir dažas un ļoti īpašas. Visas tās drāmas par ārprātīgiem niekiem, tie modes jaunumi un šausmināšanās par frizieru nekompetenci, citu aprunāšanas un nosodīšanas manī raisa garlaicību, tāpēc man kopš skolas laikiem vairāk apkārt tomēr bijuši puiši. Daži no viņiem man bija īpaši draugi. Mēs gājām divatā uz cirka izrādēm, braucām ciemos uzspēlēt spēles, parunāties, un nē – es nekad neesmu iedomājusies ar viņiem meklēt kādu seksuālu kontaktu. Kaut kā ir sajūta, ka arī es viņiem biju tikai draugs. Bet nu ko var zināt! – Būs jāuzjautā. 🙂

Oksfordas Universitātes evolūcijas psihologs profesors Robins Dunbars ir izpētījis, ka vārds “draugs” jau katram dzimumam nozīmē ko citu. Ja sievietes par savu labāko draugu uzskata tādu kā dvēseles radinieku, tad vīriešu draudzība vairāk veidojas vienkāršā ērtumā –  tā teikt, mums ir kopīgas intereses, kopīgs laiks, mēs to pavadām kopā, mēs esam draugi. Tieši tik vienkārši. Ja sievietēm labāka draudzība veidojas ar cilvēkiem, ar kuriem viņa var parunāt, tad vīriešiem sarunas reti ir draudzības pamats, viņiem svarīgi ir darīt kaut kādas lietas kopā – aiziet uz futbolu vai iedzert alu kopā. Tāpēc sievietēm vairāk ir sirdsdraudzene, kamēr vīrieši dzīvo 4-5 draugu grupās, ar ko kopīgi darīt kaut kādas lietas. Un pamatojoties no šiem rezultātiem, skaidrs, ka jautājums “vai sieviete un vīrietis var būt draugi” jau savā būtībā ir nepareizs, tā kā katrs no mums uzskata, ka vārds “draugs” nozīmē kaut ko citu.

Tāpēc es tomēr palikšu pie pārliecības, ka visas robežas ir novelkamas ar sajūtu līnijām, un es nedomāju šķirot draugus sievietēs un vīriešos. Es neredzu problēmu aiziet ar priekšnieku vai darba kolēģi pusdienās pārrunāt mums aktuālas darba tēmas. Tāpat kā varu ar kādu džeku krogū izdzert alu un papļāpāt par pēdējā laikā labākajām lasītām grāmatām.

Tas, ko man deva iedziļināšanās šajā tēmā – vīrieši un sievietes domā atšķirīgi. Kas vienam ir ieguldījums draudzībā, otram, iespējams, ir pūles. Kas vienam ir pateicība, otram ir darbs. Katram no mums draudzība ir kaut kas cits. Mēs esam ļoti pieraduši domāt kategorijā “es vēlos”, tāpēc, ja pieļausim iespēju, ka pretējā dzimuma draugs var vēlēties kaut ko citu, mēs nekad nevilsimies ne draudzībā kā tādā, ne vīriešos kopumā. Un es iesaku ar atvērtu prātu pieiet jebkura veida draudzībai.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s