Nevainība /Ketlīna Tesāro/

img_2019-01-04

“Es gribētu, lai jūs atcerētos, kā ir būt dzīvai, kā ir būt jaunai. Sajūtiet visu laiku brīnišķīgās valodas garšu savā mutē – izjūtiet vārdu garšu un ritmu, kas jūs vada. Tā ir jutekliska pieredze.” Astoņpadsmitgadīgā Īvija sapņo kļūt par aktrisi. Viņa pamet savas mājas Ohaio un dodas uz Londonu studēt aktiermākslu. Skaista, jaunu iespaidu bagāta studentes dzīve – ballītes, draudzenes un mīlestība.

Šis stāsts nedaudz atgādina klišejisko naivas meitenes mīlestību ar rokzvaigzni. Tomēr – tikai nedaudz. Vēl jaunībā mēs visi esam ar mieru atdot savus sapņus mīlestības dēļ, lai cik tā būtu smaga, neērta un pārdzīvojumu pilna. Mīlestība tomēr. Bet pienāk mirklis, kad sajūtam īstās draudzības, kad apjaušam (it kā) nepareizās izvēles. Pienāk mirklis, kad tomēr ir jāuzdrošinās celties un sapņot. “Laime ir sīks mērķis. Miers, kādu iegūsti, izturoties godprātīgi pats pret sevi, nav sasniedzams, izbaudot tīras veiksmes radītus laimes mirkļus. Bet par šo mieru var samaksāt tikai ar drosmi.”

“Jo vecāka kļūsti, jo vairāk draugu atņem laulība, bērni, darbs – pieaugušo pasaule. Pati draudzība kļūst par šķietamību – tā ir kā gaistoša varavīksne, kas pārlieku ātri pagaist spožajā dienasgaismā.” Īvijai piedzimst bērns, un viņa strādā par pasniedzēju drāmas studijā, un tā ir viņas mierīgā pasaulīte, kuru tikai ik pa mirklim uzjunda atmiņas. “Ja vien mēs spētu izvēlēties, kuras atmiņas paturēt un kuras izdzēst uz visiem laikiem. Tomēr tā vietā prāts aizķeras aiz dažiem mirkļiem, tie atkal un atkal atkārtojas, kā filma, bez iespējas izvēlēties citu ceļu.”

Romāns ir viegls, juteklisks un reizēm skarbs un pamācošs, kas it kā kliedz – neatsakaties no saviem sapņiem. Bet katrai dzīves situācijai ir savas izvēles, un būtu grēks nosaukt mīlestības ceļu par nepareizu, pat ja tās dēļ atsakies no sapņiem. Tāpēc, jā, – lasiet un izbaudiet šīs sievietes dzīves ceļu. Bet nemeklējiet līdzības ar savu dzīvi, lai atrastu atbildes uz saviem jautājumiem. Jo nav pareizi vai nepareizi. Drīzāk ir – uzdrošinieties!

“Vai jums nepatīk vārds nerātns? – Es to dievinu. Man šķiet, ka nav nekā aizraujošāka par balansēšanu uz lielas uzdrošināšanās un milzīgas radošas nerātnības robežas.”

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s