Sapņot arī pēc 40

Pēdējā laikā es daudz sajūtu sev apkārt tipiskas sieviešu pašmeklējumu krīzes, kas saistītas ar vecumu, bezmērķību, pārgurumu, bērnus audzinot, vienmuļumu, vientulību, bezcerību. Un līdzīgi kā nesen izlasītajā Paulu Koelju romānā “Sānsolis” (mana atsauksme šeit), šīm sievietēm, manām draudzenēm, paziņām, sociālo tīklu sekotājām, bagātām, nabadzīgām, vecākām, jaunākām, jebkādām – viss taču ir – bērni, mīlošs vīrs, darbs, kas patīk -, bet kaut kā tomēr pietrūkst.

IMG_2018-08-03-1

Tā kādu dienu, cīnoties pati ar saviem tarakāniem galvā, staigāju garus gabalus gar jūru, elpoju, atslēdzu prātu, atslēdzu domāšanu kā sugu, koncentrējos uz fizisko, un tad tas atnāk. Mans stāsts par četrdesmitgadnieču krīzi – kāpēc tāda pienāk.

Kad tu esi jauna, vēl mācies skolā, bet neesi vairs galīgi bērns, tu skaties sev apkārt, savā ģimenē, draugu vecāku savienībās, mācies sabiedrības vērtības, pieņem kā pašsaprotamas, ziņās dzirdi, kas labi, kas slikti, žurnālos izlasi, kas pareizi, kas nepareizi. Un tā tevī ieprogrammē tavu nākotnes plānu, kā sasniegt laimīgu dzīvi – atrast vīrieti, kurš tevi mīl, skaistas kāzas, veseli bērni, labi apmaksāts darbs, kas patīk. Ir vieta, ko saukt par mājām. Un ir reizēm kāds vērā ņemams ceļojums, kur bagātināt iespaidus. Kādam varbūt vēl vajag Lexus vai Rolex, kādam jahtu vai Rembranta gleznu. Un ap tiem četrdesmit parasti šis viss tev jau ir. Laime pilnīga. Tu esi sasniedzis visus savus mērķus, piepildījis visus savus sapņus. Urrā!

Tomēr kā vēsta kādas austrumu valsts lāsts – lai visi tavi sapņi tiek piepildīti! Tieši tā – lāsts. Jo ko darīt tālāk? Kā dzīvot vēl 50 gadu bez sapņiem? Un ja tev ir ģimene ar bērniem, kas pieradināti pie nesavtīgas tavas līdzās pastāvēšanas, vai tu vispār vēl drīksti sapņot savus sapņus?

Piedevām šis ir kaut kāds dzīves posms, kad sajūti to robežu, ka tu esi kļuvis pārāk vecs kaut kādiem bērnības sapnīšiem. Man gan draudzene saka, ka dzīves mērķis ir sagaidīt mazbērnus. Un ka “pārāk vecas esam vien pārāk īsiem minisvārkiem”. Tomēr pēdējo reizi, kad biju uz Dzirnu koncertu, es raudāju. Ne jau priekšnesums aizkustinošs. Bet tie jaunie cilvēki TĀ KUSTĒJĀS! Kā es kādreiz esmu sapņojusi, ka varētu būt viena no viņiem. Un pilnīgi skaidrs. Es nekad…

Šis laikam ir posms, kad transformācija mūs noved pie apskaidrības. Pie pienākuma pašam pret sevi – izsapņot jaunus sapņus. Atbilstošākus dzīves situācijai, kurā atrodamies. Bet nekādā gadījumā nepārstāt sapņot. Jo katram vecuma posmam ir savas priekšrocības. Sava gudrība. Savs izglītošanās ceļš. Savi sasniegumi. Un sava laimes sajūtas amplitūda.

P.S. Un ja tev šķiet, ka dzīve ir brīnišķīga, un sapņu vēl atliku likām, es iesaku pievērst uzmanību savām draudzenēm. Bieži mums ir pārāk izdevīgi izlikties nesaprotam un nedzirdam savu draudzeņu un paziņu kliedzienus sociālos tīklos. Laikmetā, kad nekam nav laika, šie ir kvēli saucieni pēc palīdzības. Kamēr mēs vēl meklējam kādu reālu cilvēku, ar ko aprunāties, mums var pietikt ar to vienu sajūtu, ka kāds ir gatavs klausīties. Tāpēc, ja tu izlasīji šo līdz galam, ja tu izdzirdēji sevī kaut nieka no sevis, uzraksti man, parunāsimies. Vai varu tikai paklusēt. Lai tu vari parunāt. Iztīrīt noputējušo domu plauktus, un ielaist sevī jaunu dzīvotgribu. Jaunus sapņus.

One thought on “Sapņot arī pēc 40

  1. Hmmm…man parasti ir ļoti dīvaina (pozitīvā) nozīme sajūta, kad piepildās kāds mans sapnis….Godīgi sakot nevaru sūdzēties šobrīd par sapņu trūkumu. Lai gan esam viena vecuma un es diezgan ilgulaiku esmu veltījusi saviem bērniem. Ir bijuši brīži,kad mani vajājušas līdzīgas sajūtas ka tevi. esmujutusoes tā it kā anis nebūtu…kā tukšs trauks…bet šobr\id man atkal liekas,ka dzīve būs pa īsu ,lai visu sap’moto piepildītu. Mazbērnu gaidīšana noteikti nav mans pašmērķis. Noteikti nejūtos veca, jūtos arvien foršāka un sievišķigāka. Novēlu, lai izdodas 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s