Saullēktu baudot

sup_1

Katram tas sevis iemīlēšanas veids ir citāds – cits savas brīvdienas no ģimenes pavada teātrī, cits iet uz SPA vai pie friziera, kāds uzsēžas uz velosipēda un visu dienu pavada ceļā, varbūt kādam noder smieklu joga, kāds ierakstās klusuma retrītā – būtībā jebkas, kas palīdz atmest visu ikdienišķo, visu lieko, lai sakārtotu domas un pēkšņi ieraudzītu, ka re, kur, tepat vien ir, tas cilvēks, kas jaunībā – ar lielu degsmi, prieku un uzdrošināšanos. Es arī esmu pamēģinājusi gandrīz visu no pieminētā saraksta un vēl šo to, un pa šiem gadiem esmu apjautusi, ka manu pašizpausmi vislabāk raksturo slavenais teiciens – per aspera ad astra – caur ērkšķiem uz zvaigznēm. Saņemties pārkāpt sev pāri, izdarīt kaut ko sarežģītu, kaut ko smagu, par ko saņemt garīgu balvu – atbrīvošanos no sajūtas, ka es neko nemāku, saņemt atpakaļ ticību sev, ka es esmu vērta.

Tās bija tās trīs brīvdienas no ģimenes rūpēm, ko mans vīrs man uzdāvināja aizgājušās nedēļas sākumā (jau rakstīju par to šeit), un es, daudz nedomājot, pieteicos piedzīvot saullēktu purvā uz SUP dēļa.

Vīrs ar bērniem jau ir atgriezies mājās, bet, pirms es esmu nobijusies no neizdošanās, es nolemju atklāt, kur tieši naktī došos, tikai pēc atgriešanās. Tāpēc, kad 2:50 zvana modinātājs, es izslīdu no istabas pavisam klusu. Gaisā vēl ir pavasaris, un 6 grādi plusā neliecina par siltu rītu. Tomēr šoreiz tas mani nebiedē – es esmu gatava piedzīvojumam, lai tur vai kas. E-pasts iepriekšējā vakarā iesaka izvairīties no kokvilnas un vilnas apģērbiem, kā arī paņemt līdzi rezerves drēbes, jo (citēju) “kā sens ticējums vēsta, ja esi paņēmis rezerves drēbes līdzi, tad tās nav nepieciešamas”.

Pulksten četros esmu nokļuvusi pie Cenas tīreļa purva laipas, tās sākumā. Mūsu koordinators Mārtiņš izdala katram šīrīta saullēkta medniekam pa airim un apmēram 10 kg smago somu, ko liekam uz pleciem un ātrā solī dodamies apmēram 2 km garā gājienā pa purva laipu. Soma uz muguras nav tik daudz smaga kā ārkārtīgi neērta. Bet tieši tāpēc, ka esmu šeit ieradusies bez vīra, kam pačīkstēt, cik grūti, cik smagi, cik es to nevarēšu, tieši tāpēc es spēju apjaust, cik stipra es esmu, cik spēju izturēt, cik daudz iespējams iegūt, kad dodies cīņā pats ar sevi.

Kad esam nokļuvuši uz platformiņas, ņemam no somas ārā dēli un pumpi un sākam otro pārbaudījumu – piecas minūtes aktīvas pumpēšanas, un tavas rokas ir lupatās. Bet pēc izskata nekas neliecina, ka tavs dēlis kādreiz būs piepumpēts, lai to varētu slidināt purva ezerā. Tikmēr saule jau zibina aiz kokiem, un migla dejo virs ūdens virsmas, un tu gribi paspēt nokļūt tur, tajā miglā, pēc iespējas ātrāk. Un tas ir lielisks iemesls saņemties pumpēt vēl. Un vēl.

Esmu ar SUP dēli vienu reizi airējusi, tomēr nav jābīstas arī nemācētājiem – absolūti nekā sarežģīta. Piedevām instruktors jebkurā gadījumā dos norādījumus, kā uzsākt, kā piecelties, kā notupties, kā airēt. Un tad BEIDZOT! Beidzot es esmu daļa no miglas. Aizmirstot par līdzsvara nepieciešamību, es pat nereti aizveru acis pretī austošai saulei. Vēja nav. Ūdens ir rāms, un reizēm, lavierējot starp saliņām, saules stari dāvā neaprakstāmus skatus, spēlēdamies ar koku siluetiem un ūdens atblāzmu. Bet iebraucot lielākā ūdens plašumā, galvu reibina spoguļvirsmas radītā sajūta, ka debesis ir kaut kur zem manis un arī virs manis, un tu vienkārši pazūdi miglā, nekurienē, starptelpā.

sup_2

Burvīgākais šajā visā ir klusums. Un dzērvju klaigas. Un aira šļaksti. Un sirdspukstu troksnis. Tu nekur nevari pazust. Tev nekur nav jāsteidzas. Tev nav jāatceras, uz kuru pusi ir laipa. Tev nav jāplāno, kur airēt. Tu vari vienkārši būt. Pats ar sevi. Ar rītu. Ar dziesmu, ja tā ielec uz sirds. Un vietas ir tik daudz, ka tu ar savu dziesmu aizskar tikai savas dvēseles stīgas un netraucē citiem, kas vēlas iegūt dabas klusuma burvību.

Jā. Kad esi ticis krastā, tev ir jāloka SUP dēlis, jākārto soma, jāliek tā plecos un jādodas atpakaļ līdz automašīnai. Bet atpakaļceļš ir pilns tikko pieredzētā maģiskuma un vairs nešķiet ne garš, ne grūts. Jā. Soma ir smaga. Pumpēšana līdz spēku izsīkumam ir grūta. Bet es to darītu atkal. Un tāpēc es iesaku. Katram.

Es savu piedzīvojumu norezervēju šeit:
http://www.supadventures.me/sup-piedzivojumi

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s