Atklāt Tartu

IMG_2018-09-05-01

Kārtējā ‘pēdējā brīža’ ideja – tik daudz brīvdienu 1.maija svētkos, ka kaut kur jāaizlaiž. Nereti mums šķiet, ka kaut kur tālu, tālu jālido, lai kaut ko foršu, foršu atrastu, bet šoreiz izlēmām aizbraukt vien 3,5 h un 250 km, lai kārtīgi iepazītos ar Tartu. Lai arī cauri braukts un šis tas apskatīts, šoreiz, padzīvojot piecas dienas uz vietas, studentu un intelektuāļu pilsēta mani pārsteidz ar savu kompaktumu, ar ‘kāpēc mēs velosipēdus nepaņēmām līdzi’ sajūtu. Viss šķiet ar roku aizsniedzams, pat ar gandrīz divgadnieku izstaigājams.

Protams, kurš gan nezina, ka uz Tartu jāaizbrauc tāpēc vien, lai pusi dienas pavadītu AHHAA muzejā. Bet pilsēta piedāvā ne mazums citu izklaižu ģimenēm ar bērniem, un šis ieraksts lai kalpo kā mazs ceļvedis katram, kurš gribētu kaut uz nedēļas nogali aizšaut līdz bijušajai Tērbatai. Pirms ielienam iekšā piedāvājumā, atklājums – ja esat divi pieaugušie ar vismaz vienu bērnu – pievērsiet uzmanību sadaļai ‘ģimenes biļete’ – gandrīz vienmēr tā ir izdevīgākā cenā kā divu pieaugušo biļetes atsevišķi.

  • AHHAA zinātnes centrā mēs pavadījām stundas trīs. Izspēlēties ar klučiem, izlaistīties ar ūdeni, IMG_2018-09-05-02 pabraukt ar riteni akrobātu cienīgā augstumā, smiltis sabērt kalnā, izjust viesuli, izstaigāt spoguļu labirintu – nu, jūs saprotat, to visu nav iespējams uzskaitīt, un nekam nav iespējams paiet garām, un nereti kaut ko izmēģināt ir vēlēšanās trīs reizes pēc kārtas. Mēs iestrēgām ‘ūdens zonā’ – uzpumpēt, strūklakas pārbaudīt, savienot trubas, kur ūdenim tecēt, bumbas samest – pat izmantojamie lietus mēteļi nepalīdzēja – divi no trim bērniem bija viscaur slapji, un es skrēju uz viesnīcu pakaļ ne tikai sausām drēbēm, bet arī kurpēm.
   http://www.ahhaa.ee/lv

 

  • Rotaļlietu muzejs patiesi aizrauj ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos, tā kā tajā tiek apskatītas tik ‘senas’ rotaļlietas, ar  kādām mēs spēlējāmies savā bērnībā :), nu, jā, IMG_2018-09-05-06 un, protams, arī tās, ar kādām spēlējās mūsu vecāki. Pastāvīgajā ekspozīcijā ir apskatāmas mākslinieku veidotas lelles, dažādu tautu suvenīri, galda spēles, un aktivitāšu istabās iespējams pazust uz vairākām stundām, būvējot trases un laižot mašīnītes, gatavojot kūkas un saldējumus kafejnīcā vai ielienot štābiņā pazīmēt uz tāfeles. Pēc muzeja apmeklējuma (kur tu esi visu laiku spēlējies) ir iespēja apmeklēt arī rotaļu istabu (kur spēlēties vēl vairāk).
   http://manguasjamuuseum.voog.com/lv

 

  • Ledus laikmeta centra ekspozīcija aizņem vairāk kā 2200 m2 un interaktīvi trīs stāvos stāsta par galvenajiem virzieniem – ledus laikmets un ledus, ledus laikmeta liecības Igaunijas teritorijā un vai nākotne ir atkarīga no mums. Šeit var ne tikai ‘izlasīt’ un ‘apskatīt’, bet arī pazīmēt ar flomasteriem uz sienas, iekāpt pus-mašīnā un izbaudīt zemestrīci. Lai arī neesam muzeju fani, arī šeit pavadījām gandrīz divas stundas, un pēc tam vēl pusstundu nācās atbildēt uz dažādiem jautājumiem par mamutiem :).
   http://jaaaeg.ee/lv/majas/

 

  • Pēc muzeja apmeklējuma svaigu gaisu paelpot aizbraucām uz netālo Elistvele Dzīvnieku parku. Ļoti neliels zoo ar iespēju apskatīt Igaunijas mežos dzīvojošus dzīvniekus – lāčus, lūšus, briežus, alni, arī vāveres, stirnas. Nekas eksotisks, bet, ja gribas redzēt dzīvniekus un rast mieru dabā, aizbrauciet.
   http://loodusegakoos.ee/elistvere-animal-park

 

  • Tā kā akvaparks ‘Aura’ ir atrodams gandrīz visos Tartu apskates vietu Top10, protams, mēs arī bērniem to apsolījām. Mazs bēbīšu baseiniņš, 1 burbuļvanna un lielāks baseins, kurā iešļūkt no diviem 38-55m gariem slīdkalniņiem. Bērnus, saprotams, pēc divām stundām vēl nevarēja dabūt prom, tomēr, ja no kaut kā jāatsakās, šis nav tā vērts.
   https://www.aurakeskus.ee/lat/

 

  • Blakus pašam centram aiz liela žoga iespējams bez maksas pastaigāties pa vienu no vecākajiem botāniskajiem dārziem. Bagātīgā augu un ziedu krātuve papildināta  IMG_2018-09-05-05ar tēlnieku darbiem, kā arī akmeņu dārzu un ar savadabīgi izveidotām taciņām augšup un lejup no kalna ar akmens pakāpieniem, rodot bērniem iespēju skriet gandrīz jebkur, nesaminot gandrīz neko :). Ezera vidū iespējams atpūsties lapenē (vai paslēpties no lietus, kā mēs to darījām). Tāpat kādā stūrī ierīkots arī neliels spēļu laukums. Jauki. Iesaku.
   https://www.botaanikaaed.ut.ee/en

 

  • Kā jau katrā ‘kārtīgā’ pilsētā, arī Tartu tikusi pie savas ačgārnās mājas. Pa trepēm ieejot pa jumtistabas logu nokļūt apgrieztā pasaulē. Viss, absolūti viss ir apgriezts kājām gaisā un tev sāk šķist, ka vienīgais nepareizais šai mājā esi tu pats. Lampas ir uz grīdas, un dīvāni karājas pie griestiem, un, uzkāpjot pa trepēm, var nokļūt pirmajā stāvā – virtuvē un vannas istabā. Ja nekad šādā neesat bijuši – noteikti aizejiet! Pieturieties pie lampas uz grīdas un uztaisiet bildi. Un tad pagrieziet to kājām gaisā! 🙂
   IMG_2018-09-05-04
   http://www.tagurpidimaja.ee/lv

 

  • Tirdzniecības centrs ‘Lounakeskus’. Jā, nepārklausījāties, – Dienvidigaunijas lielākais tirdzniecības centrs piedāvā ne tikai iepirkšanos un jau pierastos bērnu rotaļu laukumus, bet arī iespēju apmeklēt slidotavu un virs tās uzbūvētu piedzīvojumu parku. Dažādiem vecumiem un spēju līmeņiem iespējams kāpt pa striķiem, pa baļķiem, laisties ar virvēm un, nu, jūs sapratāt, – tieši virs slidotavas, kur, iespējams, tieši šobrīd trenējas jaunie daiļslidotāji vai hokejisti.
   http://www.tartuseikluspark.ee/lounakeskus/

 

  • Ja piedzīvojumu parku gribat apmeklēt svaigā gaisā, to var izdarīt Tartu Piedzīvojumu parkā (www.tartuseikluspark.ee) vai, nedaudz izbraucot no pilsētas, Elvas piedzīvojumu parkā (www.facebook.com/elvaseikluspark), kura visaizraujošākā atrakcija ir gaisa brauciens pāri Verevi ezervam un atpakaļ, kopumā izbaudot 800 m brīvā nobrauciena starp debesīm un ūdeni.

 

 • Šoreiz gan neizdevās, bet esam bijuši iepriekš un, ja nav būts, ir vērts aizbraukt uz Tartu satiksmes pilsētiņu, kur ar mazām, bērnu elektriskajām mašīnītēm iespējams braukāt pa ielām ar krustojumiem un luksoforiem kopumā 560 m2 lielā platībā.
  http://tartuliikluslinnak.ee
 • Visbeidzot vēl dažas vietas, ko atradām bukletos, bet šoreiz izvēlējāmies neapskatīt:
  1) Igaunijas Nacionālais muzejs, saukts par Tartu visspožāko pērli – http://www.erm.ee/lv
  2) Tartu vecā un jaunā observatorija – visiem, kas interesējas par kosmosu – www.tahetorn.ut.ee/en un www.to.ee/eng
  3) Poligrāfijas un papīra muzejā iespējams apskatīt papīra gatavošanas procesu, kā arī darbistabās iesiet pašam savu piezīmju grāmatiņu vai izprintēt 3D kartiņu – http://www.trykimuuseum.ee
  4) Igaunijas Aviācijas muzejs ar gan lidmašīnu modeļiem, gan īstiem lidaparātiem – http://www.lennundusmuuseum.ee/lv/
  5) Doma baznīcā mazākajiem apmeklētājiem tiek piedāvāts Trakā zinātnieka kabinets, kurā veikt dažādus eksperimentus – hullteadlane.ut.ee

  IMG_2018-09-05-03

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s