Turpinājums /Ivars Seleckis/

Man reti sanāk izrauties uz kino. Arī mājās es priekšroku tomēr dodu grāmatām, ne filmām, tāpēc galīgi neesmu eksperts un nestāstīšu, kurā kadrā kas nav loģisks vai pareizs. Bet latviešu kino mani patiešām interesē, it īpaši, dokumentālais, jo tas vienmēr izraisa domāšanu. Un tāpat arī šoreiz – noskatoties filmu ‘Turpinājums’, man nācās padzīvot pāris dienas ar sajūtu, ko šī filma manī raisa, un tikai šodien esmu gatava to ietērpt vārdos.

2015.gadā tika sākta šīs filmas uzņemšana, iesaistot tajā piecas dažādas ģimenes dažādās Latvijas vietās. Režisors ar savu komandu seko līdzi bērniem, kuri uzsāk savas pirmās skolas gaitas – Kārlis no Kusas Madonas pusē dzīvo Latvijas laukos jau paaudzēs, Anete ar omi dzīvo Vecpiebalgā, bet viņas mamma – Anglijā, Anastasijas ģimene uz laukiem Stoļerovā pārcēlusies nesen, no pilsētas, rīdzinieka Gļeba vecvecāki iebraukuši Latvijā padomju gados, savukārt Zane no Rīgas ir īsta pilsētniece.

IMG_2018-04-06

Katrs bērns pēc sava profila ir tik atšķirīgs, bet – tik pārsteidzoši – kā filma izgaismo, cik būtībā viņi visi ir vienādi. Cik apņēmīgi viņi ir! Ejot uz LIELO SKOLU. Pildot mājas darbus. Kārtīgi risinot uzdevumus. Līdzdarbojoties sabiedriskajā dzīvē. Cik godīgi viņi ir! Pildot valsts uzdevumu – mācīties. Cik patstāvīgi viņi kļūst. Ik dienas apgrozoties prom no mājām, citā vidē, kāpjot pa šo pakāpienu augšup – prom no bezrūpīgās bērnības uz pieaugušo, pienākumu pilno dzīves slieksni. Cik daudzpusīgi viņi ir! Kamēr vēl skola un ikdiena nav ierāmējusi viņus sabiedrības iezīmētajos rāmīšos. Cik gudri viņi domā! Cik iedziļinās! Kā strādā viņu prāts un domāšanas ātrums!

Un tomēr mana pēcgarša pēc filmas ir skumja. Iespējams, tas ir tikai tāpēc, ka tā ir man ļoti tuva tēma – mans vecākais dēls šogad uzsāka skolas gaitas. Viennozīmīgi mana prizma uz it kā tik pierasto lietu kārtību. Tomēr ārkārtīgi skumja. Jo es redzu, kā tie bērni lūzt. Kā pat visstiprākie, vispriecīgākie, vismīlestībā augušākie, lolotākie, pat tie, kas pie dabas spēku var smelties, pat tie, kas vieni izauguši, un arī tie, kas no kuplas ģimenes nākuši, – viņi visi lūzt. Lēni, lēni. Ejot prom no bērna bezrūpības pilnās pasaules. Kārtojot eksāmenus. Uzstājoties konkursos. Saņemot pirmās liecības. Viņi visi, visi tiek lēnām salikti rāmīšos, būrīšos, noteikumos, stereotipos. Viņi visi – nākuši šai pasaulē absolūti citā pasaules laikā – tiek ierāmēti mūsu, pieaugušo sazīmētajās lietu kārtībās. Un tas droši vien ir mans lielākais skumju iemesls. Ka bērns taču ir LIELS, GUDRS CILVĒKS. Lielāks kā mēs, viņa vecāki. Bet tikai, kad viņš pats jau būs kļuvis par pieaugušo, par ‘lielo’, tikai tad mēs sapratīsim, ka varbūt tomēr viņam vajadzēja ļaut bērna redzējumu nepazaudēt.

‘Turpinājums’ ir filma, kas man ļoti patika. Bet es nezinu, vai vidējam bezbērnu latvietim tā būtu interesanta. Tāpat es varu apgalvot, ka mans pirmklasnieks šo noskatītos ar lielu interesi, savukārt vēl bērnudārzniekiem būtu garlaicīgi. Un nezkāpēc ir sajūta, ka arī lielāko klašu skolniekiem tas vairs nav aktuāli. Jo šis ir tāds trausls, trausls robežlaiks, kad bērns vēl ir bērns un vēl līdz galam nav sapratis, ka tieši tagad sākas tā lielā dzīve. Šī ir filma, kur mammām paraudāt, cik ātri gan skrien laiks, cik ātri tie bērni izaug. Šī ir filma Izglītības un Zinātnes ministrijas darbiniekiem – tiem, kuri pārraksta izglītības saturu, pielabo likumus un lēmumus, bet kuriem nav ne sajēgas, kas vispār notiek skolās. Šī ir filma demogrāfijas slavinātājiem un skolotāju pēlējiem, un skolu likvidatoriem lauku rajonos. Lai viņi ieraudzītu, kā dzīvi redz bērns. Septiņgadīgs. Un vai sešgadniekam laukos ir iespēja izdzīvot šo mājas – skolas autobuss – skola – skolas autobuss – mājas ciklu. Un galvenais – vai vajag.

Filma ‘Turpinājums’ ir viena no 16 ieplānotajām pilnmetrāžas filmām Latvijas simtgadei, kuras visas plānots nodot skatītājiem 2018.gada laikā. Šī filma ir ieplānota kā pirmā daļa no ilgtermiņa kino vērojuma šo bērnu dzīves gaitās, atgriežoties pie konkrētajiem varoņiem periodiski ik pēc septiņiem gadiem.

Foto: http://nkc.gov.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s