Lapzeme. Ciemos pie Ziemassvētku vecīša.

IMG_2018-01-10_1

Manā iepriekšējā rakstā jau varat izlasīt par to, kā lētāk un ērtāk nokļūt Lapzemē, kā mēs to darījām un cik mums tas izmaksāja, tāpēc šoreiz par to, ko mēs tur darījām, ko apskatījām, un ko izbaudīt ieteiktu citiem. Rovaniemi sevi dēvē par lielāko pilsētu Eiropā, tā kā pie teritorijas ir pieskaitījuši milzīgas meža platības. Tomēr pārsvarā tūrisma objekti atrodami pilsētas centrā vai tuvajā Santa Village.

SANTA VILLAGE
Šis ir tāds suvenīru veikaliņu, atrakciju, restorānu un iznomājamu meža mājiņu ciematiņš, kur noteikti aizbrauc visi Rovaniemi apmeklētāji. Pa krāsainu lampiņu, virteņu, bumbiņu, eglīšu izrotātajām ieliņām ciematiņā var staigāt bez maksas. Bet tas nekas – jūs par to dārgi samaksāsiet, tikko kaut ko vēlēsieties izbaudīt :). Šī ir lieliska iespēja satikt “īsto” Ziemassvētku vecīti – patiešām LIELA auguma, garu bārdu, runājošu daudzās valodās (latviski gan neprata). Tā nu droši vien visvairāk mana ne bērnu untuma dēļ mēs izstāvam pusstundu garā rindā, lai uz minūti viņu satiktu, nofotografētos un uzzinātu, ka par 40 Eur es varot šo bildi saņemt elektroniski. 40 Eur!!! (Starp citu, titula bilde ir fotografēta citur, jo pie “īstā” vecīša pašiem fotografēt bija aizliegts). IMG_2018-01-10_2 Šeit ir iespējams arī izbraukt ragavās ar Ziemeļbriežiem, ar haskiju pajūgu, gan bērniem, gan pieaugušajiem pieejami sniega motocikli. Ir ledus skulptūru parks un kameru šļūkšana. Un, protams, arī mēs daļu naudas šeit atstājām. ŠĪ ir arī vieta, kur jūs šķērsojat polāro loku un (protams, par attiecīgu samaksu) saņemt arī sertifikātu, ka esat to izdarījuši. Ja naudas daudzums jums atsver klapatas, meklējot citur un lētāk, tad šī noteikti ir centrālā vieta, kur izbaudīt visu, ko vien ziemā gribas izbaudīt.

SANTA PARK
Santa parks ir atvērts tikai divus mēnešus no novembra vidus līdz janvāra vidum, tā kā tas ir ar Ziemassvētku tematiku saistīts izklaides parks. Ieejas maksa gan ir augsta – 33 Eur pieaugušajiem un 27.50 Eur bērniem no 3 IMG_2018-01-10_3 gadu vecuma, tomēr biļetes derīgas divas dienas pēc kārtas, lai jūs paspētu izbaudīt visas piedāvātās atrakcijas. Šeit ir ledus skulptūru parks, piparkūku apgleznošanas darbnīca, rūķu veidošanas darbnīca, apsveikumu taisīšana, maģiskais rūķu šovs ar akrobātikas elementiem, iespēja iegūt rūķu sertifikātu rūķu skolā, satikšanās ar Ziemassvētku vecīti, bērnu spēļu laukumiņš, kā arī “maģiskais vilciens”, kas tevi izved “ekskursijā” pa vairākām telpām, kur izvietotas skaistas Ziemassvētku dekorācijas, rūķi dažādos dāvanu gatavošanas etapos, papildināts ar gaismas un skaņas efektiem.
santaparkarcticworld.com/santapark

ZINĀTNES CENTRS PILKE
Meži ir Somijas Ziemeļu teritorijas bagātība, un šis muzejs lieliski izceļ visu par koka augšanu, attīstību, izmiršanas draudiem, IMG_2018-01-10_4 izmantošanu utml. Šeit var iekāpt traktorā, uzdziedāt karaoke, zīmēt uz milzīgiem papīra ruļļiem, interaktīvi trenēties dzīvnieku un putnu šaušanā, spēlēties ar koka klučiem, kas par patīkamu pārsteigumu ir Latviešu ražotāja Varis Toys darbs. Nevarētu teikt, ka šeit obligāti jāaiziet, tomēr, ja vakarpusei nav plānu, šeit var kādu stundu pavadīt.
Ieeja: Pieaugušajiem 7 Eur, bērniem no 7-15 gadiem 5 Eur, mazākiem – bezmaksas
www.tiedekeskus-pilke.fi/en/

ARKTIKUM MUZEJS
Arktikumā diemžēl ieradāmies tikai stundu pirms slēgšanas, noteikti nepieciešams vairāk laika. Vieta, kur uzzināt visu par Arktiku, tās iedzīvotājiem, par dzīvnieku sugām, par dabu, Lapzemi, par tās rašanos. Muzejā ir vairākas telpas, kas veltītas kādam konkrētam mērķim, katra papildināta ar kādu interaktīvu lietotni. Piemēram, iespējams sajust vēja aukstumu, mainot gaisa temperatūru un mitruma līmeni. Vienā zālē var noskatīties dokumentālu īsfilmu ar dažādiem dzīvniekiem, augiem un fantastiskiem ziemeļblāzmas skatiem. Un ir vēl daudz kas. Piedevām kaut kā ļoti saistoši salikts, jo tiešām prom negribēja iet neviens.
Ieeja: Pieaugušajiem 13 Eur, bērniem no 7-15 gadiem 6 Eur, mazākiem – bezmaksas
https://www.arktikum.fi/en/

SLĒPOŠANAS KALNS
Viens no šī ceļojuma mērķiem bija bērnus aizvest IMG_2018-01-10_7 uz lielāku kalnu. Mums līdzi bija ķiveres un slēpes, un vienas dienas gaišās stundas mēs izmantojām, lai tētis ar bērniem izslēpojas. Rovaniemi Ounasvaara slēpošanas trases ir pietiekamas mūsu bērnu mazajām kājiņām un sajūtai par to, kas ir liels kalns. Četrgadniecei un sešgadniekam katram ir savs slēpošanas temps, tāpēc Mareks vairākas reizes ar tēti nobrauca pa zilo trasi, kamēr Elza priecājās par iespēju braukt no pāris metru augstā kalniņa Rendi’s Ski World – norobežotā bērnu laukumiņā ar ragaviņu kalniņu, kameru šļūkšanu, paklāja pacēlājiem un nobraucieniem ar šķēršļiem.
http://ounasvaara.fi/en/

RANUA ZOO
Šis zoodārzs atrodas pie pilsētas Ranua, apmēram stundas braucienā no Rovaniemi, bet noteikti ir tā vērts aizbraukšanai. 2.8 km gara taciņa izved loku gar apmēram 50 dažādu ziemeļu dzīvnieku teritorijām, kopā pulcējot ap 200 dzīvnieku. Sajūta ir laba. Dzīvnieki izskatās savvaļīgi, tomēr arī atklāti apmeklētāju acīm. Ir uzsnidzis sniegs, gar putnu būriem un dzīvnieku teritorijām bērnus velkam ragavās un apbrīnojam ne tikai baltā leduslāča patieso lielumu, bet galvenais to brīnišķīgo ziemas pasaku.
Šajā teritorijā par krietni lētākām summām iespējams izbaudīt arī sniega motociklus, safari tūres, aplīti ziemeļbriežu kamanās un citas ziemiskas atrakcijas.
IMG_2018-01-10_8
english.ranuazoo.com

IZBRAUKT AR LEDLAUZI
Šo gan mēs nepamēģinājām, bet palikām ar sajūtu, ka varbūt vajadzēja. Ledlauzis atiet no netālu esošās pilsētas Kemi, un ir tiešām ļoti populārs, jo rezervēts pat vairākus mēnešus uz priekšu. Kruīzs ar ledlauzi ir 3h garš, kas sola jums iespēju pastaigāt pa ledu, kas vēl nav salauzts, kā arī papeldēt (speciālos kombinezonos) ūdenī, ko ledlauzis tikko “atvēris”.
Cena: Pieaugušajiem 220 Eur, bērniem 4-12 gadiem 15% atlaide, mazākiem – bezmaksas
www.icebreaker.fi

IZKLAIDES PARKI BĒRNIEM – HOPLOP UN ROLLO-HALLI
Šie ceļvežos ierakstīti kā must have bērnu izklaides parki – labirinti, batuti, tramplīni, minicars un daudz citu atrakciju. Tomēr tā kā mēs priekšroku devām ziemas aktivitātēm, līdz šim neizdevās tikt. Rollo-halli paredzēts vecākiem bērniem, bet Hoplop parkā interesanti ir mazākajiem.
Cena: Pieaugušajiem bezmaksas, 1-2 g.v. bērniem 10 Eur, vecākiem 15 Eur.
www.hoplop.fi un www.rollohalli.fi/en

ZIEMEĻBLĀZMA
Viens no populārākajiem un visvairāk cerētajiem galamērķiem pie polārā loka ir Ziemeļblāzma, kā vērošana dažās valstīs tiek uzskatīta ar pozitīvu ietekmi, lai tiktu pie bērniņa (iespējams, ka tas ir tieši tik romantiski). Un pēc statistikas datiem apmēram 50%-80% ziemas nakšu ziemeļblāzma aiz polārā loka ir novērojama. Tā kā vasaras mēnešos debesis ir pārāk gaišas, ziemeļblāzmu Lapzemē var novērot no septembra līdz aprīļa beigām, ar vislielāko varbūtību septembrī, oktobrī un martā, aprīlī un visbiežāk laikā no 21:00 līdz pusnaktij. Lai katru nakti nav jāpavada ārā, gaidot skaisti zaļi dzeltenās gaismas tumšajās debesīs, iespējams izmantot dažāda veida aplikācijas un radaru sistēmas, kas uzrāda varbūtību, ar kādu iespējama ziemeļblāzma. Somi kā labāko iesaka www.auroraalert.fi, kas, kā jau Somijā, nav lēts prieks – cena par divu dienu lietošanu – gandrīz 12 Eur.
IMG_2018-01-10_5
Ļoti laicīgi rezervējot, iespējams nakti pavadīt Arctic Snow Hotel  stikla iglū – telts veida māja, kam gan sienas, gan jumts izbūvēts no stikla. Protams, ja izdodas ieraudzīt Ziemeļblāzmu, šī ir jūsu mūža laimīgā loze, tomēr arī skats uz zvaigžņotu debesi tiek solīts elpu aizraujošs.
Bieži ziemeļblāzma varētu tikt novērota, ja ne mākoņi pie debesīm, tāpēc tiek piedāvāti arī nakts lidojumi ar lidmašīnu, kas pacels jūs virs mākoņu slāņa.

LAIKAPSTĀKĻI
Lapzemē šajā laikā dienas ir īsas. Piemēram, 1.janvārī saule lec 10:50 un 13:50 jau riet. Realitātē, ja visapkārt ir sniega baltums, tāda īsta tumsa iestājas tikai ap trijiem, četriem. Tādēļ rīta pusē mēs baudījām ziemu, sniegu, kalniņu, slēpošanas un kupenās krišanas prieku, un pēcpusdienā devāmies, ja bija padomā kādas atrakcijas iekštelpās.
Ar temperatūru mums ļoti paveicās. Sals bij bijis, un upes aizsalušas, sniegs ļoti daudz, bet gandrīz visas dienas gaisa temperatūra turējās ap -1. Vidēji tur tomēr jārēķinās uz -8 grādiem vismaz. Tāpēc arī mums visiem bija sapirktas termo veļas un kārtīgi zābaki.
Interesanti likās izmantot ledus pirtis. No liela sniega daudzuma, to kausējot, tiek uzbūvēta ledus pirts ar ļoti biezām sienām, iekšā sanes koka dēļus lāvai un elektrisko krāsni, un aidā – pirts ir gatava. Temperatūra šādā pirtī sasniedz 70 grādus, un katrā karsēšanas reizē sienas izkūst vien par pāris milimetriem, tāpēc pirts ir pieejama daudzām sesijām.
Ledus viesnīcas.  “Arctic Snow Hotel” šeit piedāvā nakti pavadīt 0..-5 grādu aukstumā istabās, kas izbūvētas tikai no ledus – pat skapji un gultas ir ledus, kas pārklāts ar ziemeļbriežu ādām un patīkamiem matračiem. Vajagot tikai uzvilkt termo drēbes un kārtīgi iekārtoties zem segas. Neparastas sajūtas garantētas.

REZUMĒ
Ziema Lapzemē bija brīnišķīga. Es izbaudīju no sirds. Un bērni pārpriecājās līdz sarkaniem vaigiem un ziliem deguniem. Un es sapratu, cik ļoti man pietrūkst tādas īstas, garas un sniegotas ziemas. Un mēs neredzējām ziemeļblāzmu. Tāpēc varbūt kādreiz jāaizbrauc aiz polārā loka vēl kādu reizi. Divatā ar vīru. Tikai ziemeļblāzmas medībās.

IMG_2018-01-10_6

Ziemeļblāzmas foto: https://pixabay.com/

3 thoughts on “Lapzeme. Ciemos pie Ziemassvētku vecīša.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s