Duna /Inga Ābele/

Ierauj. Pagātnē. Latvijas vēsturē. Nepiedzīvotā. Tik tieši pēkšņi es izjūtu kaujas, apstākļus un sajūtas, kurās mans vecaistēvs piedalījies. Tik tagad rodas tā apjausmas sajūta, ka gribas vectēvam galvu noglaudīt, mierināt, mīlēt, apbrīnot. Par izturību. IMG_2017-12-06-02Par netaisnību. Par to pārcilvēcisko, kas bijis jāiztur nesaprotamu mērķu vārdā. Tikai tagad es skaidri saskatu sava vecātēva otrās dzimšanas dienas nozīmi. Kad toreiz, karā, pret viņu pavērsa stobru, bet neizšāva.

Šo grāmatu gribas izgaršot. Lēni un pamatīgi. No vāka līdz vākam. Izprast. Izsekot. Tā ir rakstīta caur vēstures aculiecinieku skatījuma. Ne tikai cilvēku, vēl dzīvojošo, bet arī mežu, dzeloņdrātu žogu, kara dziesmu, skiču burtnīcu vēstītā. Un lai arī stāsts ir prototipu veidots, nepamet sajūta, ka Inga Ābele ir veikusi MILZĪGU DARBU. Pētot, meklējot un iedziļinoties.

Dun cilvēku sirdis. Dun zirgu pakavi. Dun sakarsēts gaiss. Dun Daugavas ūdeņi. Dun. Tā viegli tiek izstāstīts stāsts par kādu Andrievu. Par kara laikos pieredzēto. Par nežēlību. Par netaisnību. Caur hipodroma prizmu, caur zirga nozīmību, caur atmiņām Daugavas krastos. Un tieši tāpēc vēl jo nozīmīgāk šķiet izlasīt autores pēcvārdu. “Skaudri ir apzināties, ka Latvijā  “čekas maisu” atvēršana vēl arvien nav notikusi. Šis process vajadzīgs, ne jau lai kārtotu rēķinus vai atriebtos, bet lai visbeidzot skaidri izprastu, kas ar mums kā ar Latvijas tautu ir noticis šajā  milzīgajā oficiālās vēstures slaktiņā. Lai savstarpēji izlīgtu, lūgtu un saņemtu piedošanu.”

Par to ir šis XX gadsimta vēstures romāns. Par to, ka tikai izprotot pagātni, mēs varam tai pielikt punktu un virzīties tālāk.

One thought on “Duna /Inga Ābele/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s