Izsekot bērnu

IMG_2017-11-08

Septembris. Apmēram 20 000 skolēnu uzsāk savas skolas gaitas pirmajā klasē. Un viņu vecāki ir plaša auditorija dažādām mārketinga aktivitātēm – sākot ar “visdrošāko, visergonimiskāko, vissuperērtāko” somu pārdevējiem līdz mobilo sakaru operatoriem, kas piedāvā lētus mobilos telefonus un “drošus” viedpulksteņus.

IZSEKOŠANAS VIEDIERĪCES

Tā kā mobilo telefonu lietošana arvien vairākās skolās tiek aizliegta, jaunums tirgū ir viedpulksteņi, kas ļauj zvanīt un sūtīt balss ziņas vecākiem, kā arī pieņemt zvanus un saņemt ziņas no vecākiem. Bez komunikācijas iespējām skaļāk tiek pausti drošības aspekti – šīs ierīces ar dažādām iebūvētām funkcijām ļaus vecāku telefonā divdesmit četras stundas diennaktī apskatīties, cik procentu baterija ir iztērēta, cik zvanus vai īsziņas bērns ir veicis (nosūtījis) un, kas reklamēts visskaļāk, – kur bērns (jeb viedierīce) atrodas reālajā laikā. Pulkstenī var iestatīt teritoriju, kuru bērns nedrīkst pamest (pretējā gadījumā par to vecāks saņem īpašu ziņu), var iestatīt ātrumu, ar kādu pieņemts bērnam pārvietoties, tādējādi pasargājot no iespējas, ka bērns iekāps autobusā vai mašīnā, un tiks aizvests prom. Tāpat pulkstenī ir limitēts skaits kontaktu, kuriem bērns var zvanīt un no kuriem var saņemt zvanus, tādējādi izslēdzot iespējas komunicēt ar nevēlamām personām.

Tik tālu viss super. Vai ne? Mēs taču mīlam mūsu bērnus vairāk par visu pasaulē. Mēs taču dzirdam dažādus šausmu stāstus par to, kā bērns aiziet mežā un neatgriežas, iekāpj autobusā un aizbrauc vai vēl ko šausmīgāku. Un tāpēc noteikti jānopērk savam mazajam – lielajam bērnam (tirgotāji kā mērķauditoriju uzstādījuši 6-10 gadus vecus bērnus) šāds pulkstenis. Loģiski. Lai izslēgtu riskus. Piedevām ļoti ērti – mēs jebkurā brīdī varam apskatīties, ko tad tas mūsu bērns tagad dara, kur viņš atrodas, cik ātri pārvietojas, un ārkārtas gadījumā varam piezvanīt: “Pasteidzies, mīļais! Ja tu tik lēnu iesi, tu nokavēsi basketbola nodarbību!”

Tā nu apzinīgie vecāki nopērk bērnam viedierīci, uzstāda savā telefonā sekošanas funkciju un nu tik sāk pētīt. Cikos tu ej mājās? Pa kuru ielu tu ej? Kāpēc tu nogāji gar Raivja māju? Kāpēc noņēmi pulksteni no rokas (jā, jā, par to arī tiek paziņots vecākiem)? Tāda jauna, forša spēlīte mammas telefonā, vai ne?

E-KLASE

Un tad skola. Interneta pasaule ir tik ērta. Bērns no jums vairs neko nevarēs noslēpt. Ar adatu atzīmes dienasgrāmatā nevarēs izskrāpēt, lapas ar piezīmēm nevarēs izplēst. Nu, varēs jau. Bet kurš tad skatās to papīra dienasgrāmatu, ja ir e-klase, kas kā paši raksta ir “būtiska izglītības sistēmas sastāvdaļa, kuras uzdevums ir veicināt kvalitatīvu izglītības procesu un nodrošināt efektīvu informācijas apmaiņu”. Tātad skolotājs ieraksta e-klasē apgūto vielu, uzdotos mājas darbus, atzīmes, piezīmes, skola šādi nodod ziņas bērniem un vecākiem un reklāmdevēji var ievietot savus svarīgos notikumus. Izcila lieta. Vecāks vienmēr var “ieiet paskatīties”, kādas atzīmes bērns skolā saņēmis, ko mācījies un ko nav izdarījis. Un ja vecākam ir slinkums katru dienu paskatīties e-klasē, vai bērns nav saņēmis kādu atzīmi, viņš var nopirkt “ģimenes komplektu” un uzstādīt, lai sistēma ikreiz pie atzīmes saņemšanas nosūta viņam ziņu. Tāpat var iet un pētīt katra kontroldarba vidējo atzīmi klasē, vidējo atzīmi skolā, pārskatīt, cik procentiem skolēnu ir augstāks vērtējums, cik zemāks, un tā tālāk. Vērtēt, analizēt un izdarīt secinājumus. Saprast, ko tavs bērns dara labāk par citiem un ko mācās sliktāk.

PERSONĪGĀS MANTAS

Vai tu izmācījies? Vai tu somu sakrāmēji? Vai tev zīmuļi nav jāuzasina? Neko šodien nepazaudēji? Protams, pirmklasniekam uzsākot skolu, mācīties sāk arī vecāki. It sevišķi, ja tev skolā sāk iet pirmais bērns. Jo tu gribi būt laba mamma, un labām mammām aug gudri bērni. Tādi, kas nekad neko neaizmirst, nepazaudē, vienmēr izmācās un vēlams arī saņem visaugstākos novērtējumus. Tāpēc mamma pārbauda, vai somā viss ielikts, izmet no kabatām saņurcītos papīrus, ieliek pusdienu kastīti pareizajā somas nodalījumā. Viss ir kārtībā. Tavs bērns ir gatavs skolai. Tātad tu esi laba mamma.

BRĪVĪBU BĒRNAM

Cik ilgi mēs būsim tie priekšzīmīgie vecāki? Kam palīdzēt nozīmē izdarīt bērnu vietā. Cik ilgi mēs sekosim līdzi bērna sekmēm ar pārspīlētu uzmanību? Līdz cik gadu vecumam pārbaudīsim, pa kuru ceļu viņš iet? Kad pārstāsim viņu IZSEKOT? Kurš ir tas brīdis, kad mēs sāksim uzticēties savam bērnam? Viņa izvēlēm, viņa domāšanai, viņa pašpietiekamībai. Kad mēs augām, jūs smiesiet, bet tomēr. Kad mēs augām, mums nebija vēl pat stacionārā telefona. Kad mēs augām, mēs sarunājām. Mēs apsolījām viens otram, un mēs turējām solījumus. Mēs zinājām savus un citu dienas plānus. Mēs mācījāmies paši, un mēs lūdzām vecākiem palīdzību, ja nepieciešams. Mēs RUNĀJĀM.

Un jūs varat tagad skaļi protestēt, ka mašīnu nebija tik daudz un cilvēki nebija tik ļauni, vai vēl kaut ko. Bet tas, ko es ar šo visu gribu pateikt, ka arī mūsu bērni ir pilnveidojušies. Viņi ir bērni ar savu domu un jūtu pasauli, ar savu lietu kārtību, ar savu bērnišķīgo naivumu un nenobriedušo sakarību redzēšanas spēju, bet viņi nav mēs paši pirms trīsdesmit cik tur gadiem. Viņi ir gudrāki par mums šādā vecumā. Un viņi, tāpat kā mēs bijām, ir pelnījuši savu brīvību. Tāpēc es mācos uzticēties. Mācos neizprašņāt. Sarunājos. Un mācos dot brīvību savam pirmajam pirmklasniekam.

 

2 thoughts on “Izsekot bērnu

  1. Burtiski apēdu katru teikumu! Bija bauda lasīt. Aizdomājos. Noskurinājos. Līdz savam pirmajam pirmklasniekam vēl trīs gadus varu gulēt mierīgi. Un tad vēl pēc četriem man tiks dota revanša iespēja labot savu sačakarēto ideālās mammas domāšanu.
    Nobeigums bija IZCILS! Paldies Tev par to! Paldies, ka nenodarbojies ar pliku vaimanoloģiju, bet finālā tika doti tie boldā izceltie vārdi, pie kuriem nudien ir vērts piestāt un aizdomāties. Un ņemt par signālbākām bērnkopības mākslā.
    Tiešām paldies par Tavu ierakstu!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s