Kā vieglāk lidot ar bērnu

Mana mamma bērnībā man iemācīja tā – visu tev dzīvē var IMG_2017-10-31_1atņemt, izņemot zināšanas un piedzīvojumus. Es domāju, ka arī tāpēc iekrāto naudu ar prieku tērējam ceļojumiem. Mēs braucam ar auto, kuģojam ar prāmi (jau rakstīju par kruīzu uz Stokholmu) un, jā, arī lidojam. Un tā kā kāda draudzene pajautāja, vai es neesot nosirmojusi, ceļojot ar trim bērniem, un kādas citas draudzenes vīrs (četru bērnu tēvs) paziņoja, ka kaut kur aizbraukt VISIEM neesot iespējams, tad es sapratu, ka es pa šiem gadiem esmu mazliet iemācījusies ceļot ar bērniem. Un varbūt kādam noderēs kāds tips and tricks. Lai arī jūs mestu bailes pie malas un vienkārši ceļotu. Šoreiz par to, kā mēs atvieglojam lidojumu sev, bērniem un citiem pasažieriem.

BIĻETES
Lidot ne vienmēr ir arī dārgāk. Plānojot savlaicīgi, reizēm aizlidot var galīgi pa lēto. BET. Nopirkt biļetes pusgadu pirms ceļojuma neatmaksāsies. Jo lielākajā daļā lidsabiedrību biļešu cenas ir vislētākās apmēram divus – pusotru mēnesi pirms lidojuma. Pirms un pēc šī laika parasti ir dārgāk. Tā nu arī mēs. Septembrī aizlaiduši Mareku skolā, uz pirmo brīvlaiku sākam meklēt, kur pasildīties. Un šoreiz izvēlējāmies Kanāriju salu Gran Canaria.

REISI
Latvijā vairāki tūroperatori piedāvā čarterreisus, kas tevi var nogādāt no Rīgas līdz izvēlētai vietai bez pārsēšanās. Tomēr ģimenēm ar bērniem sevišķi izdevīgi tie nebūs. Aviosabiedrības bērniem piedāvā atlaides no pilnās biļešu cenas, bērniem līdz 2 gadu dzimšanas dienai (turpmāk tekstā un lidsabiedrību noteikumos: infant) pat dažas aviosabiedrības ļauj lidot par brīvu, savukārt, čarteros visbiežāk visiem, kas aizņem vietu, jāmaksā pilna cena.
Otrs. Tiešais lidojums, ja gribas tikt tālu, ir garš un nogurdinošs. Visiem. Un it sevišķi bērniem. Reiz esam lidojuši ar trim lidmašīnām IMG_2017-10-31_2vienā virzienā. “Divas stundas pasēdi, divas paskraidi pa lidostu vai paēd, divas pasēdi, divas paskraidi” noteikti bija vieglāks ceļš nekā šoreiz, kad no Briseles lidojām gandrīz piecas stundas. Pat ņemot vērā, ka Elza un Agris nogulēja gandrīz pusi no šī lidojuma, uz beigām tas jau sāka izvērsties spēlītē ar kašķēšanos, spiegšanu un tuvumā esošo pasažieru bakstīšanu un traucēšanu. Ja tomēr garie lidojumi jāplāno, vēlams to sākuma punktus izvēlēties tālu no Latvijas. Piedodiet, latvieši, bet siltākās zemēs dzīvojošie ar daudz lielāku sapratni izturas pret maziem bērniem un viņu izgājieniem. Pie mums vēl bieži figurē padomiskais uzskats, ka bērni ir traucēklis. Citur, tieši otrādi, var gadīties, ka jums liksies aizdomīgi, ka visi nāk paijāt jūsu bērnu blondās galviņas. Bet nē – viņi vienkārši priecājas un grib iepriecināt bērnu.

SOMAS
Ceļojuma noteikumi paredz, ka katram pasažierim (arī infantam) pienākas viena rokas bagāža par brīvu, tikai jāpievērš uzmanība somas izmēriem, jo lētajās aviokompānijās parasti bezmaksas soma ir nedaudz mazāka par standarta rokas bagāžu. Iespējams, ka ērtāk ir nopirkt vienu lielo čemodānu, tur visu salikt un lidmašīnā nest tikai pašu nepieciešamāko. Bet mēs parasti iztiekam ar rokas bagāžu. Un starp citu, ja ar jums ceļo infanta vecuma bērns, jūs drīkstat ienest lidostas teritorijā arī dzērienus, kas lielāki tilpumā par 100ml (vispārējie noteikumi Eiropā paredz, ka katrs pasažieris drīkst rokas bagāžā ņemt līdzi šķidrumus 100ml vai mazāka tilpuma traukos, iesaiņotus vienā caurspīdīgā atkārtoti aizveramā 1 litra tilpuma maisiņā), tomēr rēķinieties, ka būs lidostas, kurās par šo var nākties strīdēties. Tāpēc ceļojot no Rīgas, mēs izmantojam iespēju Narvesenā pēc mantu skenēšanas nopirkt 1.5l minerālūdens pudeli (citās lidostās šāda tilpuma pudeles parasti nepārdod).

RATI
Papildus noteikumi paredz, ka infantam pienākas bezmaksas pārvadāt arī ratus vai autokrēsliņu. Ja ņemat līdzi ratus, tos lidostā ir atsevišķi jāiečeko. Pēc tam var nodot tieši pirms iekāpšanas lidmašīnā un teorētiski saņemt tūlīt pēc izkāpšanas no tās. Tomēr reizēm darbinieki to aizmirst izdarīt. Un reizēm tas vispār nav iespējams. Un es pirms nolaišanās vai tieši pirms izkāpšanas parasti stjuartēm palūdzu, lai viņas nokārto, ka ratus saņemu uzreiz. Ja iespējams.
Tāpat, ja ņemat līdzi ratus, apdomājiet rokas bagāžas veidu. Rēķinieties, ka bērni nogurst vairāk kā ikdienā. Iesaku rēķināties ar kašķīgu bērnu, neizgulējušos, tādu, kas negrib sēdēt ratos. Un, ja jūs nesat bērnu rokās un ar gurnu stumjat ratus, diez vai jums būs vēl viena roka, kurā vilkt čemodānu. Piedevām nogurst ne tikai viengadnieki. Gadās arī, ka četrgadnieki “nevar paiet” un sešgadnieks pieprasa dot tev rociņu. Tāpēc mēs cenšamies izmantot mugursomas. Bērniem savas – mīļas, smukas un pilnas ar flomāsteriem un uzdevumu grāmatām. Bet jums varbūt iepatīkas tādi mazi čemodāniņi ar riteņiem, kurus var izmantot arī kā velkamus sēdeklīšus (meklēt pēc Ride-on suitcase).

AUTO KRĒSLIŅI
Paši nekad neesam izmantojuši iespēju pārvadāt lielo autokrēsliņu zīdainim, bet lielajiem bērniem ņemam līdzi savus beņķus. Tā kā mēs neesam viesnīcā sēdētāji un pie baseina zvilnētāji, vienmēr īrējam automašīnu (kas bieži uz nedēļu pat sanāk lētāk kā maksāt par transfēru uz un no viesnīcas). Bet ja auto īri var atrast par ļoti saprātīgu cenu, tad autosēdeklīšu nomai ir astronomiski cipari. Un tāpēc, cik varam, vedam savus beņķus līdz. Agrāk bijām nopirkuši parastos “padibeņus”, ko ielikām vienā maisā un uzrādījām kā vienu no rokas bagāžām. Bet nesen iegādājāmies, kā viņi paši reklamē, 10x mazākus, bet tikpat drošus, – mifold autosēdeklīšus. Tie sver apmēram 1 kg un ir viegli ieliekami rokas bagāžā, jo salikti ir apmēram 6x12x25 cm izmēros. Šo sēdeklīšu princips ir izmantot automašīnas sprādzēšanās jostu, kura ar speciāliem klipšiem tiek pieregulēta, lai bērns būtu pievilkts aiz gurna un pleca (nevis kakla). Noteikti iesaku ieskatīties viņu mājas lapā.
Ja esat gana drosmīgi, riskējat – autobeņķi parasti stāv kādā skapī vai pat vienkārši zemē mašīnu tuvumā, un reizēm var gadīties, ka tos var “aizņemties par brīvu” 🙂

LIDOJUMS
Un tad beidzot pats lidojums. Ja jūs agri pamodināt bērnus un tāpēc cerat, ka viņi gulēs lidmašīnā, nu, kā lai jums to saudzīgāk pasaka. Visdrīzāk nē. Tas ir piedzīvojums, kuru viņi negribēs nogulēt. Visticamāk, ja ir vairāki bērni jau runājošā vecumā, viņi strīdēsies, kurš sēdēs pie loga. Un viņiem nepatiks, ka galdiņus tagad nedrīkst nolaist. Un viņi pieprasīs toaleti tieši tad, kad lidmašīna uzsāks sprintu pa skrejceļu. Bet kad lidmašīna pacelsies, un vairs nevarēs redzēt Rīgas ielas, viņiem piesprādzētiem pēkšņi paliks garlaicīgi. Tāpēc šis ir posms, kam jāsagatavojas viskārtīgāk.

 1. IMG_2017-10-31_3Paceļoties vai nolaižoties, visiem, arī bērniem, gaisa spiediena rezultātā var krist ciet ausis. Un tas nav patīkami. Tāpēc sagatavojiet mazas konfektītes vai košļenes un iemācieties žāvāties. Un zīdainīti vislabāk turēt pie krūts. Rijot daudz siekalu, spiediens ausīs mainās harmoniskāk.
 2. Lidojot bērni prasīs dzert biežāk kā mājās. Lidmašīnā, protams, varēsiet iegādāties ūdeni (arī tēju, kafiju un kādas uzkodas), bet lētāk būs to izdarīt iepriekš lidostā.
 3. Sagatavojiet dažādus našķīšus. Jūs jau zināt – ēšana aizņem ļoti daudz laika. Mēs parasti sagriežam līdzi kādu ābolu, burkānus un nopērkam riekstu paciņas – vēlams pēc iespējas mazākos iepakojumos, lai var knibināties (lasīt: tērēt laiku) paņemot. Sasmērējam arī kādu sviestmaizi, ja sāk gribēties ēst pa īstam.
 4. Krāsojamās grāmatas, uzdevumu žurnāli, uzlīmju avīzes – tas viss noderēs atkarībā no katra bērna vēlmēm, interesēm un iespējām. Un neaizmirstiet penāli ar flomāsteriem. Vēlams mazgājamiem :). Var jau neņemt penāli, bet vietas uz galdiņa ir pamaz, un, uz tā novietoti rakstāmpiederumi, mēdz krist zemē. Nepārtraukti.
 5. E-lasītāji, grāmatas – tas ir manā un manu lasīt protošo bērnu top sarakstā. Tā kā manējie vēl mazi, šoreiz paņēmu no bibliotēkas komiksu grāmatas. Lai lasīšana vieglāka un var arī paskatīties bildes.
 6. Lielai daļai noteikti palīdzēs bērnus izklaidēt arī planšetes vai spēlītes telefonā. Bet tā kā es personīgi esmu ļoti negatīvi noskaņota pret šāda veida izklaidēm, mūsu sarakstos tāds izklaidēšanas veids ieskaitās ļoti reti.
 7. Mazas rotaļlietas. Dzīvnieku figūriņas, mazas mašīnītes vai lidmašīnītes. Ja jums ir vairāki bērni, jums pat nebūs jāpiedalās rotaļās. 🙂
 8. Lielākiem bērniem noteikti patīk ceļu pavadīt, klausoties mūziku. Bet viņi jau arī ir tik lieli, ka paši māk sevi izklaidēt un par līdzi ņemamo audio iekārtu parūpēties.
 9. Īpaši nogurušu, skaļu vai neapmierinātu bērnu nomierināšanai esam izmēģinājuši arī kādu no pozitīvās disciplinēšanas “spēlītēm”. Pamatideja ir sekojoša – tax free zonā tiek iegādāta kāda šokolāde, konfekte, cepumu paciņa (jebkas), tiek sadalīta apmēram četrās daļās un tiek izsniegta avansā par turpmāko ceturtdaļlaika lidojumu. Nosacījums ir vienkāršs – ja turpmāko pusstundu (vai cik nu katrreiz sanāk) bērns uzvedas prātīgi (gan jau katram ģimenē ir sava mēraukla, kas ir prātīgi, vai ne?), viņš atkal dabon savu našķīti.

Labprāt uzzinātu arī, ar ko lidojumos nodarbojas tavi bērni.

 

2 thoughts on “Kā vieglāk lidot ar bērnu

 1. Kad lidojām ar 2g4m “toddleru”, turpceļā iztikām ar krāsojamām grāmatām, jaunām bilžu grāmatām, našķiem un lidmašīnas izpēti. Atpakaļceļā tas viss vairs nebija aktuāls. Atcēlu savus principus, uzliku telefonā manā ieskatā jauku spēlīti un sakrustoju pirkstus, lai baterija izturētu tās 2h. Izturēja. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s