Uzrakstīt diktātu

IMG_2017-10-09

Priekš kam?” Jautā manas draudzenes, kad es viņām saku, ka piedalos iniciatīvā rakstīt pasaules diktātus latviešu valodā. “Man jau vēmiens nāk no skolas diktātiem,” viņas saka. “Man tāpat pietiek, ko darīt!” Un “kāpēc tev tādas muļķības vajadzīgas?” Bet šī taču nav skola! Šeit neliek atzīmes un nenes mammai rādīt, cik kļūdu esi pieļāvis. Šeit tu spēlē pats ar sevi. Klausies, raksti, liec komatus, atceries, kā atdalīt tiešās runas, ceri, ka esi pareizi uzrakstījis grūtos vārdus. Un tad gaidi rezultātus. Sevis dēļ. Valodas dēļ.

Jā, es esmu no tiem, kas uzskata, ka sabiedrībā pazīstami cilvēki NEDRĪKST runāt nepareizi. Man uzmetas zosāda, kad televīzijas raidījumu vadītājs veido teikumus pēc principa “Mēs ceram, kad rīt būs labs laiks.” Nu, kad tad? Un es neuztveru tekstu ziņu lapās, kur redzu bez garumzīmēm vārdus “mēs lasam, mēs zinam, mēs adam”. Un ar zīmuli es ievelku komatus grāmatās. Bet es arī visu neatceros no skolas. Vai neesmu visu iemācījusies. Un es arī neuzrakstu šo diktātu bez kļūdām. Bet no kļūdām mēs mācāmies. Un tieši tāpēc es rakstu. Un tieši tāpēc es iesaku rakstīt visiem. Lai kļūdītos. Lai izlabotu sevi. Lai iemācītos rakstīt un runāt latviski pareizi. Lai tavi bērni runātu pareizi. Lai latviešu valoda turas tīra un stipra. Kas ir īpaši svarīgi mūsu laikos, kad komunikācija pārsvarā notiek rakstiski, un līdz ar to – valoda “palaižas” pašplūsmā.

Šī gada 7.oktobrī pasaules diktātu latviešu valodā varēja rakstīt jau trešo reizi – lielākajās pilsētās klātienē, visā pasaulē interneta vietnē www.raksti.org. Un ja arī tu rakstīji, priecāšos dzirdēt – kāpēc tieši tu piedalies?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s