Kruīzā uz Stokholmu

Septembris ir gana labs laiks kruīza ceļojumam uz Stokholmu – liela daļa cilvēku vēl jūtas tikko atgriezušies no vasaras atvaļinājuma, vēl nav norimis septembra dzīves pārkārtošanās mutulis, un Tallink kuģis ir pustukšs. Vēl arī aukstums un lietus sezona nav iestājusies, un brīvās stundas Stokholmā var nesteidzīgi baudīt arī zem klajas debess. Un jūra mēdz būt gana mierīga, lai bērniem nepiemestos slikta dūša.

Tā arī mēs piektdienā izguļam diendusu, ieliekam somā IMG_2017-09-27-3 zobubirstes, rezerves apģērbu, ūdens pudeles, siera pirkstiņus, maisiņu riekstu un kaudzīti avokado (kas pēdējā laikā kļuvis par Agra top ēdienu), un ap 16:30 ierodamies Rīgas ostā. Kuģis no Rīgas ostas attiet 17:30, un reģistrācija tiek slēgta plkst. 17:00. Lēnām iekārtojamies kajītē, un drīz jau var iet uz klāja vērot, kā kuģis attauvojas no ostas, kā ceļamkrāni strādā ar ogļu kalniem, var skaitīt bākas, vērot putnus un izmērīt tēta telefonā, ka pa Daugavu braucam ar ātrumu 17km/h.

Kopš esam pieci, pievēršam uzmanību nākotnē briestošai ceļojumu problēmai, ka pārsvarā istabiņas piemērotas četriem cilvēkiem. Pagaidām gan Agris vēl ietilpst kategorijā infant (bērns, kurš nav sasniedzis 2 gadu vecumu), un Tallink noteikumi – vēl labāk – atļauj kajītē atrasties pieciem cilvēkiem, ja jaunākais bērns ir vecumā līdz 11 gadiem.

Atkarībā no sezonas, skolēnu brīvlaikiem, Ziemassvētku tuvuma vai maija svētkiem, pasākumu programmas uz klāja variē. Mainās mākslinieki, mainās izpildījums, bet tādās būtiskās līnijās pasākumu programma vecākiem ar bērniem, it sevišķi, ja vēl pirmsskolas, ir skaidra. Tikko esam pamājuši ardievas Bolderājai (un, ja uz klāja nav pārāk silts, tad noteikti daudz ātrāk), IMG_2017-09-27-2 mēs pārceļamies uz septīto stāvu, uz bērnu spēļu laukumu. Un tur arī paliekam, līdz “krītam”. Ja nesagaida Bolderājas molu uz klāja, var vēl paspēt uz sejiņu krāsošanu bērniem. Bet arī bez izkrāsotiem taureņiem, Minnijām, Ninzām, Betmeniem un citiem zvēriem šeit var pavadīt visu atlikušo dienas daļu – braukt ar mašīnītēm, kāpt pa klinšu sienu, rāpties pa striķiem, ienirt bumbu baseinā, krāsot ar zīmulīšiem, veidot Lego torņus, šūpoties, lasīt grāmatas, skatīties multenes un vēl, un vēl. Un ap 20:00 bērniem tiek veidota speciāla rotaļu programma ar pāris spēlēm un iespēju nopelnīt konfektes. Gudri izdomāts, ka vismaz kuģī Isabelle kafejnīca (Sea Side) ar siltiem ēdieniem atrodas rotaļu vietai tieši blakus, un iespējams pabarot bērnus ar vakariņām, neizejot no spēļu istabām.

22:00 sākas vakara šovu programmas, kabarē cienīgi priekšnesumi, mūzikas grupas dančiem un šovs, kurā izlozē laimīgos loterijas biļešu īpašniekus. Mēs gan esam pārāk piekusuši, lai šoreiz kaut ko no tā izbaudītu. Jāsakrāj arī spēki, lai otrajā dienā izturētu Stokholmu bez diendusas.

IMG_2017-09-27-1

Mēs šādā kruīzā esam bijuši vairākkārt, tāpēc varu padalīties, ko paspēt Stokholmā apskatīt kopā ar bērniem.

 

  1. JUNIBACKEN noteikti ir obligātajā apmeklējumu sarakstā visām ģimenēm ar bērniem. Astrīdas Lindgrēnas pasaku muzejā mazos namiņos, kuros katrs bērns grib ielīst, uzkāpt, nošļūkt, paskatīties pa lodziņu, dzīvo Pepija, Karlsons un brāļi Lauvassirdis. Ir istabiņa ar karuseli un kokiem, kuros var rāpties. Ir telpa ar Pepijas Garzeķes “Vistas kāju”, kurā atkal var ložņāt šļūkt, kāpt, un noteiktos laikos šeit tiek rādīta arī teātra izrāde (lai arī zviedriski, latviešiem tas netraucē nenovērst uzmanību). Un pati galvenā atrakcija, ko var izbaudīt tikai vienreiz, – mēs iesēžamies mazā vilcieniņā, nodziest gaisma, un mēs iebraucam pasaku valstībā. Ik pa mirklim iegaismojas kāda epizode no Lindgrēnas stāstiem ar viņu varoņiem. Ir Karlsons, Emīls un Ronja. Un gribas izlasīt visas, visas Lindgrēnas pasakas, lai atgrieztos un atpazītu visus šos tēlus. Tik skaisti, tik dzīvīgi, tik pārsteidzoši tie ir. Un, jā, jāpiebilst, ka iekštelpās neielaiž ar bērnu ratiņiem, tāpēc mazākiem bērniem paņemiet līdzi slingu vai ergosomu, jo jūs tur pavadīsiet visas atvēlētās stundas, līdz būs jāsteidzas atpakaļ uz kuģi.
  2. SKANSEN. Šoreiz apmeklējām etnogrāfijas muzeju, kas, izrādās, bijis pirmais pasaulē. Pie ieejas par papildus maksu var uzbraukt ar funikulieri kalnā, un tā arī darām, jo viss interesantākais ir tieši augšā. Šeit viss ir vienkopus – muižas mājas, pat veselas pilsētiņas, baznīca, zemnieku nojumes. Mums paveicās, pēc smaržas iekļuvām maizes ceptuvē, kur saimniece mīcīja, rullēja mīklu, meta krāsnī un deva nogaršot. Un vēl tur ir tirdziņš, izklaides laukumiņš bērniem un zoodārzs gan ar mājas mīluļiem, gan mežonīgākiem zvēriem – lāčiem un lūšiem.
  3. VASA muzejs ir apmeklētākais visā Skandināvijā. Un lai arī šķiet, ka bērniem šeit nav, ko darīt, viņi ar lielu interesi, visticamāk tieši milzīgo apmēru dēļ, aplūkoja šo vienīgo kuģi, kas saglabājies no 17.gs. Piedevām līdz 18 gadu vecumam ieeja bezmaksas.
  4. AQUARIA ūdens pasaules parks ir silta, tropiska vieta ar iespēju apskatīt jūras akvāriju, kur peld gan haizivis un piranjas, gan klauna zivis un jūraszvaigznes, var ieiet lietus meža zonā, kur dienu nomaina nakts, ik pa brīdim uzlīst lietus, ir migla, grand pērkons, var satikt mazus putniņus. Pārāk liels šis akvārijs nav, un visu dienu šeit nepavadīsiet. Mēs kombinējām ar VASA muzeju.
  5. KARAĻA PILS ar sardzes maiņu. Pašā pilī iekšā ar bērniem es neriskēju iet. Bet arī es pati neesmu kaislīga pils telpu aplūkotāja. Savukārt, sardzes maiņa militārā orķestra pavadībā, zirgu defilē un smieklīgā parādes dalībnieku gaita bija tiešām aizraujoša gan vecākiem, gan pat divgadniecei. Parāde notiek trešdien, sestdien (sākums ap 12:15) un svētdien (13:15).

Dažās vietās mēs vēl neesam bijuši, tāpēc pievienoju dažas vietas, ko varētu izbaudīt  nākamajā reizē.

  1. GRÖNA LUND atrakciju parks pēc Legoland apmeklējuma bērnu sarakstā noteikti ierindojas pirmajā vietā. Tāpēc, iespējams, šis būs mūsu nākamā ceļojuma galamērķis.
  2. METRO. Stokholmas metro stacijas esot kā mākslas darbi – atšķirīgi, interesanti, labas kvalitātes. Tāpēc iesaka nobraukt pazemē un vienkārši pabraukāties, izkāpjot katrā pieturā.
  3. SKYVIEW skatu platforma ir stikla gondola, kas gar lielākās sfēriskās celtnes pasaulē Ericsson Globe arēnas sienu uzvedīs 130m augstumā.
  4. KATRĪNAS LIFTS (Katarinahissen). Pagaidām gan slēgts uz renovāciju, bet 2019.gadā plānota tā atvēršana. Bezmaksas lifts, kas savieno Slussen ar Södermalm, no kuras paveras iespaidīgs skats uz pilsētu.
  5. Brauciens ar amfībiju jeb Ocean Bus, kurš 75 minūšu ekskursijā izvadā cilvēkus gar ievērojamākām vietām, braucot gan pa ceļu, gan ūdeni.

TRANSPORTS no ostas. No ostas visērtāk tikt pilsētas centrā ir, izmantojot 69.autobusu. Lielākā daļa izklaižu atrodas Djurgarden salā – jāizkāpj autobusa pieturā ar tādu nosaukumu. Biļetes pie šofera nav nopērkamas. Tās var iegādāties speciālos biļešu tirdzniecības automātos, internetā vai uz kuģa klāja informācijā (un tur būs arī lētāk). Vienreizējo biļeti var lietot atkārtoti 75 minūtes pēc pirmās aktivizēšanas reizes. Bērniem līdz 6 gadu vecumam (ieskaitot) biļetes nav nepieciešamas. Vienam pieaugušajam, kurš pārvadā bērnu ratiņos, brauciens ir par brīvu. Pieaugušo biļešu cena ir 30 SEK, bērniem (7-19 g.v.) 20 SEK. Biļetes ir vienādas visā sabiedriskā transportā, tāpēc tās var izmantot arī metro un tramvajā.

One thought on “Kruīzā uz Stokholmu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s