Linča tiesa bērnudārzā

Jūs jau zināt, kas ir linča tiesa, vai ne? Tā ir tāda tiesa, kur tiesnešu un prokuroru lomas uzņemas paši IMG_2017-09-13cietušie vai viņu draugi, un, zināms, tā ir aizliegta visās civilizētās zemēs. Tomēr nereti mēs tiekam iesaistīti kādā mobingā, bosingā, vai kā nu moderni vien gribas to saukt, un kādu kārtīgi nolinčojam. Tā šīs nedēļas sākumā es saskāros ar absolūti emocionālu pāris cilvēku lēmumu un neprofesionalitāti no vadības, kas izvērtās par lēmumu nolinčot manas meitas bērnudārza audzinātāju.

Pirmdiena. Meita pa nakti klepo, un es nolemju viņu uz bērnudārzu šodien nelaist. No rīta uzrakstām audzinātājai, sauksim viņu par Allu, ziņu, un pretī saņemam atbildi, lai Elziņa veseļojas. Tētis strādā no mājām, Mareks skolā, Elzai iedodam krāsojamās grāmatiņas, lai zīmē un darbojas. Tikmēr es ar mazo sēžos mašīnā un braucu uz Orff mūzikas skoliņu. Pēc nodarbības ieskatos telefonā, ka WhatsApp bērnudārza grupā ienākušas kādas trīsdesmit jaunas ziņas. Nu, kas gan var būt atkal TĀDS noticis, ka jāraksta un jākomentē? Bet tā kā Elza šodien mājās, mani sevišķi tas neinteresē. Izlasīšu vēlāk. Kad būs laiks.

Pēc pusdienām Agris un Elza tiek nolikti gulēt, un es atveru WhatsApp, kur nu jau ir tuvu simts ziņām. Lūk, īss ieskats notikumu attīstībā.

[9:35] Sākums. “Labrīt, tikko (apmēram 9:00) atnācu uz dārziņu un jau no 1.stāva dzirdēju, ka kāda sieviete ŠAUSMĪGI bļauj. Izrādījās ka tā ir mūsu Alla – bļauj uz mūsu bērniem, ka viņi tādi slikti, jo lēni ģērbjas uz sportu. Īpaši “paveicās ” vienai meitenītei – Alla pati sabāza krekliņu, meitene, protams, skaļi raudāja, visi pārejie šokā klusēja. Esmu arī šokā, ka vispār tā var bļaut uz bērniem.”

[9:47] Pēc vairākām “Ak, šausmas!” ziņām, kā arī divām norādēm, ka jau iepriekš bijušas domstarpības iesaistās grupiņas vecākais. Tētis. “Tikko telefoniski parunāju ar ziņas rakstītāju. Uzskatu ka Alla nevar strādāt ar mūsu bērniem. Iesaku uztaisīt iesniegumu par Allas atlaišanu, vai vismaz atteikšanos no mūsu grupiņas. Allai vēl ir pārbaudes laiks, un mūsu bērni nav testa poligons, uz ko izgāst dusmas!”

[9:48] Atbalsta komanda ir tieši četras personas. Bet “Iesniegums jau top. Katrs izdrukās, parakstīs un iesniegs vadītājai.”

[9:58] Vēl pēc desmit minūtēm iesniegums ir gatavs. “LŪDZU KATRAM AIZPILDĪT UN IESNIEGT ŠODIEN!” Un klāt pievienots iesniegums ar tekstu: “Vēlos izteikt neapmierinātību ar grupiņai “xxx” nozīmēto audzinātājas Allas uzvedību un attieksmi pret bērniem. Sakarā ar pēdējā laikā novērotajiem notikumiem – emocionālo vardarbību, kliegšanu, paviršu izturēšanos un pat fizisku ietekmēšanu, pieprasu audzinātājas nekavējošu nomaiņu, pieņemot visstingrākās normas.”

[10:31] Trīs cilvēki noreaģē, ka viss ir pārāk emocionāli, ka nekādu problēmu nav bijis, ka vajadzētu izrunāt, ka iesniegumu neparakstīs. Tomēr “Pirmais iesniegums jau ir uz galda!”

Pulkstenis ir [12:30], kad WhatsApp grupā tiek ierakstīta ziņa: “Nupat saņēmu zvanu no bd vadītājas. Viņa informē, ka no šodienas Alla dārziņā vairs nestrādās, tāpēc lūdz, lai vecāki vairs nenes iesniegumus.”

Nopietni?! Cik ilgā laikā var pazudināt cilvēku? – Trīs stundās. Bez iespējas aprunāties. Bez iespējas paskaidrot. Bez iespējas nodzēst emocijas un padomāt racionāli.

Labi, cik saprotu, ir bijis vēl kāds gadījums, kur audzinātāja paķērusi kādu puiku aiz rokas. Un bijušas vēl kādas vārdos nenodefinētas domstarpības. Bet mana meita saka, ka audzinātājas nekad nevienam nav darījušas pāri, tikai runājas, kad kāds neklausa. Un arī citi vecāki paspēja iepīkstēties, ka tas ir tikai viena/ divu cilvēku viedoklis. Tomēr fakts paliek fakts. Mana meita šodien bērnudārzā no rīta raudāja. Teica, ka Alla bija viņai draudzene. Un viņa negrib iet pie jaunas audzinātājas. Atkal. Un atkal bez jebkādas garantijas, ka šī izturēs šīs grupiņas vecāku straujo dabu…

Un, ja nu tu izlasīji līdz galam, tev patiktu arī šis raksts, kur es aizguvu arī pēdējo rindkopu.

Starp citu. Linča tiesas nosaukums cēlies no ASV politiķa, plantāciju īpašnieka un revolucionāra Čārlza Linča uzvārda. Tā pamatā ir Linča kā revolucionāra aktivitātes, kad viņš ASV Neaktarības kara laikā vadīja neregulāras tiesas, kurās sodīja Britu Monarhijas piekritējus. Paradoksāli, ka vēlāk viņš savas aktivitātes attaisnoja ar paša ieviestu “Linča likumu”, kas kļuva par apzīmējumu noziedznieku sodīšanai bez tiesas visā pasaulē.

Photo: Pinterest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s